برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1384 , دوره  2 , شماره  2 ; از صفحه 127 تا صفحه 135 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي توزيع مكاني و زماني يخبندان در ايران و نقش آن در حمل و نقل جاده اي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشکده هواشناسی، تهران، ایران
 
چکیده: 

پديده يخبندان همه ساله خسارات گسترده اي را در زمينه هاي مختلف از جمله حمل و نقل جاده اي ايجاد مي کند و وسعت خسارات ناشي از وقوع يخبندان در بخش هاي مختلف از جمله کشاورزي، آبرساني، تهيه و توزيع سوخت، انرژي، جهانگردي، فعاليت هاي صنعتي، حمل و نقل؛ اعم از پل سازي و جاده سازي و خطرات جاده اي، لزوم شناخت و مطالعه دقيق اين پديده را به منظور مقابله با خسارات احتمالي آن ضروري مي سازد.

آگاهي از زمان آغاز و خاتمه يخبندان نقش بسيار موثري در مديريت عمليات راهداري زمستانه، اقدامات ايمني پليس راه و آمادگي بيشتر رانندگان دارد. در اين تحقيق با هدف مطالعه توزيع زماني و مکاني پديده يخبندان و اثرات آن بر ايمني حمل و نقل جاده اي به تجزيه و تحليل داده هاي روزانه هواشناسي مربوط به 119 ايستگاه هوا شناسي سينوپتيک در طول سال هاي 77- 1368 پرداخته شد. پس از استخراج اطلاعات مربوط به يخبندان احتمال وقوع هر يک محاسبه شده و با استفاده از مدل رگرسيون به تعيين ارتباط بين متغيرهاي مورد مطالعه با ارتفاع و عرض جغرافيايي ايستگاه هاي برگزيده پرداخته شد و معادلات مربوط به کل کشور محاسبه گرديد.

پس از محاسبه روابط و برآورد احتمال وقوع در کليه ايستگاه ها، عمليات درون يابي و تعيين محدوده هاي مکاني و زماني آغاز و خاتمه يخبندان با استفاده از نقشه رقومي ارتفاعي کشور انجام شد. نتايج اين تحقيق بر اساس محاسبات انجام شده و معادلات آنها بر پايه تابعي از ارتفاع و عرض جغرافيايي، در بخش نتيجه گيري اين مقاله مفصلا بيان گرديده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

کمالی، غ.، و حبیبی نوخندان، م. (1384). بررسی توزیع مکانی و زمانی یخبندان در ایران و نقش آن در حمل و نقل جاده ای. پژوهشنامه حمل و نقل, 2(2), 127-135. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23242Vancouver : کپی

کمالی غلامعلی، حبیبی نوخندان مجید. بررسی توزیع مکانی و زمانی یخبندان در ایران و نقش آن در حمل و نقل جاده ای. پژوهشنامه حمل و نقل. 1384 [cited 2021April15];2(2):127-135. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23242IEEE : کپی

کمالی، غ.، حبیبی نوخندان، م.، 1384. بررسی توزیع مکانی و زمانی یخبندان در ایران و نقش آن در حمل و نقل جاده ای. پژوهشنامه حمل و نقل, [online] 2(2), pp.127-135. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23242>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی