برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بازنمايي جوان در سينماي عامه پسند: مقايسه تطبيقي دو دوره اصلاحات و اصول گرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

هدف اصلي اين مقاله، مطالعه نحوه بازنمايي جوان در سينماي عامه پسند ايران از راه مقايسه تطبيقي فيلم هاي برگزيده در دو دوره اصلاحات (1376- 1384) و اصول گرايي (1384- 1389) است. به اين منظور، با بهره گيري از نظريه بازنمايي هبديج و مفاهيم مرتبط در حوزه مطالعات جوانان، نظير «بازنمايي به مثابه دردسر» و «بازنمايي به مثابه خوش گذراني»، سه فيلم از دوره اصلاحات («زير پوست شهر»، «پارتي» و «من ترانه 15 سال دارم») و سه فيلم از دوره اصول گرايي («دايره زنگي»، «درباره الي...» و «تسويه حساب») برگزيده و به اين موضوع پرداخته شده است که آيا در بازنمايي جوان در فيلم هاي اين دو دوره، تفاوتي وجود دارد يا خير.
مطالعه اين فيلم ها براساس دو الگوي سلبي و کادوري براي تحليل رمزگان فني، و الگوي روايي و نشانه شناسي بارت براي تحليل نشانه شناسي پي ريزي شده است. پس از مطالعه فيلم ها و بررسي جداگانه هريک از آن ها، اين نتيجه به دست آمد که فيلم هاي عامه پسند ساخته شده در اين دو دوره، تصويري متفاوت از جوان را بازنمايي مي کنند. در هريک از اين دو دوره، ارجاعاتي حتي متناقض به جوان به چشم مي خورد.
در دوره اصلاحات، جوان با مفاهيمي مانند «پاي بندي به ساختار»، «اميد به آينده»، «خودباوري»، «جسارت»، «مسووليت پذيري»، «آرمان گرايي»، «قانون مداري» و «دموکراسي و آزادي خواهي» نشان داده شده است؛ اما در دوره اصول گرايي به صورتي «ساختارشکن»، «خودابراز»، «بي هويت»، «مبارز ضداجتماعي»، «درگير بين سنت و مدرنيته»، «قانون گريز» و «خطر پذير» بازنمايي شده است. بنابراين، نوعي هراس رسانه اي درمورد بازنمايي جوان در دوره اصول گرايي در سينماي عامه پسند به وجود آمده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خانیکی، ه.، و ابوی، س. (1393). بازنمایی جوان در سینمای عامه پسند: مقایسه تطبیقی دو دوره اصلاحات و اصول گرایی. جامعه شناسی تاریخی, 6(2), 33-66. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=231542Vancouver : کپی

خانیکی هادی، ابوی سمانه. بازنمایی جوان در سینمای عامه پسند: مقایسه تطبیقی دو دوره اصلاحات و اصول گرایی. جامعه شناسی تاریخی. 1393 [cited 2021October22];6(2):33-66. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=231542IEEE : کپی

خانیکی، ه.، ابوی، س.، 1393. بازنمایی جوان در سینمای عامه پسند: مقایسه تطبیقی دو دوره اصلاحات و اصول گرایی. جامعه شناسی تاریخی, [online] 6(2), pp.33-66. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=231542. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 109 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی