برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقد و بررسي اباحي گري فاطميان و گرايش به ايشان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه تاریخ دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

تشکيل حکومت اسماعيلي فاطميان در مغرب (شمال افريقا) در سال 297ه.ق اين سوال را مطرح مي کند که چگونه در مدت زمان محدودي زمينه پيروزي و گرايش به ايشان تحقق يافته است؟

مخالفان اسماعيليان و فاطميان مثل عبدالقادر بغدادي (429 ه.)، غزالي (505 ه.) و ابن جوزي (597 ه.) در تحليل اين مساله، اباحي گري را عامل گرايش به ايشان معرفي کرده اند. اين گروه معتقدند چون اسماعيليان و فاطميان در تعاليم خود آنچه را که شرع نهي کرده، حلال و مشروع مي شمردند و مسائلي همچون اشتراک در زن و مال را مطرح مي کردند، عوام الناس و گروههايي که خواستار آزادي از قيود شرع بودند، به آنان متمايل شدند و زمينه پيروزي فاطميان را فراهم کردند.

بررسي قيام فاطميان در مغرب آشکار مي سازد که حرکت فاطميان در دوران نهضت از هر نوع اباحي گري به دور بوده است و علماي سني مخالف چون مي خواستند در دل مسلمانان تخم نفرت و کينه را نسبت به فاطميان بيفشانند، اين اتهامات را مطرح کرده اند. آنچه به طرح اين اتهامات کمک کرده است، اعمال به دور از شرع گروههايي از قرمطيان بوده است که نويسندگان مخالف تفاوتي بين فاطميان و قرمطيان ننهاده اند، در حالي که فاطميان خود از اين گونه اعمال تبري مي جستند. نکته مهمتر اينکه مذهب در بين ساکنان بربر مغرب داراي پايگاهي قدرتمند بوده و اباحي گري نمي توانسته است، عامل گرايش و پيروزي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 0
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی