نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1393 , دوره  8 , شماره  3 ; از صفحه 43 تا صفحه 51 .
 
عنوان مقاله: 

اثرهاي جايگزيني روغن ماهي جيره غذايي با روغن هاي گياهي (روغن سويا و خرما) بر شاخص هاي رشد، تغذيه و بقاء در کپور معمولي (Cyprinus carpio)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه شیلات، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان، بهبهان، ایران
 
چکیده: 
در اين تحقيق اثرات جايگزيني روغن ماهي با روغن هاي گياهي بر شاخص هاي رشد، تغذيه و بقاء ماهي کپور معمولي (Cyprinus carpio) به مدت 60 روز مورد بررسي قرار گرفت. تعداد 240 قطعه بچه ماهي کپور با ميانگين وزني 0.5±20 گرم تحت 4 تيمار با جيره غذايي ايزونيتروژنيک و ايزوليپيديک حاوي 10 درصد روغن، تغذيه شدند. تيمار شاهد با جيره اي که 100 درصد چربي آن به وسيله روغن ماهي تامين شده بود تغذيه شدند. تيمار دوم با جيره اي که 100 درصد چربي آن به وسيله روغن سويا، تيمار سوم با جيره اي که 100 درصد چربي آن به وسيله روغن خرما و تيمار چهارم با جيره اي که 50 درصد آن به وسيله روغن سويا و 50 درصد ديگر آن به وسيله روغن خرما تامين شده بود، تغذيه شدند. مطابق با نتايج حاصل از بيومتري در پايان دوره، شاخص هاي رشد همچون درصد افزايش وزن بدن(BWG) ، افزايش وزن روزانه (DWG) و درصد نرخ رشد (SGR)، در تيمار تغذيه شده با روغن ماهي به طور معني داري کمتر بود و تيمار چهارم در هر سه شاخص بيشترين رشد را نشان داد (P<0.05). شاخص هاي تغذيه اي از جمله نسبت تبديل غذايي در تيمار تغذيه شده با روغن ماهي از گروه هاي ديگر بيشتر بود و بهترين نرخ FCR در تيمار تغذيه شده با روغن سويا و خرما ديده شد ((P<0.05. در حالي که هيچ اختلاف معني داري در بازده تبديل غذايي (FCE)، شاخص کبدي (HI) و شاخص احشائي (VI) در بين تيمارهاي مختلف مشاهده نشد (P>0.05). هيچ اختلاف معني داري در درصد بازماندگي (SR) گروه ها مشاهده نشد (P>0.05). در اين تحقيق با توجه به شاخص هاي رشد، تغذيه و بقاء، بهترين تيمار، تيمار چهارم که حاوي 50 درصد روغن سويا و 50 درصد روغن خرما بود، شناخته شد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دلاوریان، ر.، و آبرومند، ع.، و ضیایی نژاد، س.، و جواهری بابلی، م. (1393). اثرهای جایگزینی روغن ماهی جیره غذایی با روغن های گیاهی (روغن سویا و خرما) بر شاخص های رشد, تغذیه و بقاء در کپور معمولی (Cyprinus carpio). توسعه آبزی پروری (علوم زیستی), 8(3), 43-51. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=231145Vancouver : کپی

دلاوریان راضیه، آبرومند علی، ضیایی نژاد سعید، جواهری بابلی مهران. اثرهای جایگزینی روغن ماهی جیره غذایی با روغن های گیاهی (روغن سویا و خرما) بر شاخص های رشد, تغذیه و بقاء در کپور معمولی (Cyprinus carpio). توسعه آبزی پروری (علوم زیستی). 1393 [cited 2022May24];8(3):43-51. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=231145IEEE : کپی

دلاوریان، ر.، آبرومند، ع.، ضیایی نژاد، س.، جواهری بابلی، م.، 1393. اثرهای جایگزینی روغن ماهی جیره غذایی با روغن های گیاهی (روغن سویا و خرما) بر شاخص های رشد, تغذیه و بقاء در کپور معمولی (Cyprinus carpio). توسعه آبزی پروری (علوم زیستی), [online] 8(3), pp.43-51. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=231145. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 113 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی