برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير عصاره آبي کندر بر يادگيري و حافظه فضايي موش صحرايي نر بالغ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم طبیعی، دانشگاه تبریز، گروه زیست شناسی جانوری
 
چکیده: 

زمينه و هدف: يادگيري کسب اطلاعات از دنياي اطرف خود مي باشد و حافظه مکانيسمي براي کدبندي، ذخيره سازي و فراخواني دوباره اطلاعات ياد گرفته شده است. ضعف در حافظه و اختلال در يادگيري از شايع ?ترين مشکلات روان شناختي هستند. يکي از گياهاني که در بسياري از فرهنگ ها و طب سنتي از آن به ?عنوان داروي تقويت حافظه ياد شده است، کندر مي ?باشد. در اين مطالعه تاثير دارويي عصاره آبي کندر بر فرايندهاي يادگيري و حافظه فضايي در موش صحرايي نر توسط ماز آبي موريس بررسي شد.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي، 21 سر موش صحرايي نر بالغ به 3 گروه کنترل (آب مقطر) و گروه تيمار با عصاره آبي کندر (
50 mg/kg و 100) تقسيم شدند و به مدت 4 هفته مورد آزمايش قرار گرفتند. به منظور ارزيابي ميزان يادگيري حيوانات، روش ماز آبي موريس استفاده شد.
يافته?ها: تمام گروه ?ها بين روز اول و روز اخر کارآزمايي، کاهش چشمگيري در زمان سپري شده (P<0.0001) و نيز مسافت پيموده شده (P<0.0001) نشان دادند. در روز ششم هر دو گروه تيمار از لحاظ زمان سپري شده (P<0.05) و مسافت پيموده شده (P<0.05) نسبت به گروه کنترل کاهش معني داري از خود نشان دادند.
نتيجه?گيري: نتايج حاصل حاکي از آن است که مصرف کندر يادگيري و تشکيل حافظه فضايي موش صحرايي را در بررسي به روش ماز آبي موريس تسهيل مي ?نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 184
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی