برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر و دي 1393 , دوره  18 , شماره  5 ; از صفحه 428 تا صفحه 439 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي اثربخشي درمان فراشناختي در باورهاي فراشناختي، فرانگراني، و علايم و نشانه هاي بيماران مبتلا به اختلال اضطراب فراگير (GAD)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روان شناسی بالینی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: هدف از پژوهش حاضر، ارزيابي اثربخشي درمان فراشناختي در باورهاي فراشناختي، فرانگراني، علايم و نشانه هاي بيماران مبتلا به اختلال اضطراب فراگير (GAD) بود.
مواد و روش ها: کليه بيماران مبتلا به
GAD مراجعه کننده به درمان گاه روان پزشکي بيمارستان بقيه الله در فاصله زماني 15 شهريور تا 15 آذر 1391 انتخاب شده و در چهار گروه (درمان فراشناختي؛ درمان فراشناختي ترکيب با دارو؛ درمان دارويي و گروه کنترل) قرار گرفتند. بيماران دريافت کننده درمان فراشناختي و بقيه بيماران به ترتيب 6 و 4 بار توسط پرسش نامه هاي فراشناخت ها (MCQ-30)، فرانگراني (MWQ)، اضطراب بک (BAI)، افسردگي بک (BDI-II) و مقياس درجه بندي اضطراب هميلتون (HARS) ارزيابي شدند. براي تجزيه و تحليل داده ها از شاخص هاي تغييرات روند، شيب، ميزان تغييرپذيري کوهن و تفسير فراز و فرود متغيرها در نمودارها و براي تعيين معني داري باليني از درصد بهبودي و اندازه اثر استفاده شد.
نتايج: درمان هاي فراشناختي و ترکيبي توانستند طي مراحل پس از درمان و پيگيري (45 روزه) اعتقاد بيماران به باورهاي فراشناختي و فرانگراني را به طور معني داري کاهش داده و علايم و نشانه هاي اضطرابي و افسردگي آن ها را به خوبي کنترل کنند. درمان دارويي تنها در کنترل علايم و نشانه هاي اضطرابي و افسردگي و آن هم در مرحله پس از درمان موفق بود، ولي پس از قطع دارو بيماران اندکي دچار عود علايم و نشانه هاي شدند. گروه کنترل نيز در هيچ يک از متغيرها موفقيت چنداني نداشت.
نتيجه گيري: درمان فراشناختي (با يا بدون دارو) توانست در مدت زمان کم تر از نيمي از جلسات درمان هاي مرسومي مثل شناختي/ رفتاري اثربخشي بالايي برحسب کنترل مکانيسم هاي زيربنايي اضطراب آسيب شناختي داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 198
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی