برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي قدرت راديوگرافي ديجيتال با و بدون گزينه نرم افزاري sharpening در تشخيص پوسيدگي پروگزيمال مينا در دندان هاي پرمولر (invitro)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد دندانپزشکی تهران، خیابان پاسداران، نیستان دهم، پلاک4
 
چکیده: 
سابقه و هدف: هدف از اين مطالعه بررسي قدرت راديوگرافي ديجيتال در مقايسه با راديوگرافي ديجيتال با گزينه نرم افزاري sharpening در تشخيص پوسيدگي پروگزيمال مينا در دندان هاي پرمولر (invitro) مي باشد.مواد وروش ها: اين تحقيق با طراحي آزمايشگاهي بر روي 80 عدد دندان پرمولر انجام شد. دندانها در دو بلوک به صورت قرارگيري 2 پرمولر در فک بالا و 2پرمولر در فک پايين به وسيله پوتي در فيلم نگهدار XCP ثابت شدند. تصوير راديوگرافي بايت وينگ ديجيتال اوليه تهيه و اين تصاوير با اعمال گزينه sharpening نيز در حافظه دستگاه نگهداري شدند، سپس از هر کدام از بلوک ها يکي از دندان ها به صورت انتخاب تصادفي خارج شده و در يک سطح پروگزيمال آن حفره ايجاد شده و به محل اوليه بر گردانده شد. مجددا از کليه بلوک ها راديوگرافي بايت وينگ ديجيتال اوليه و با گزينه نرم افزاري sharpening تهيه شد. 80 تصوير تهيه شده با نسبت 1به 1 بر روي فيلم پرينت گرفته شدند و توسط يک راديولوژيست مورد بررسي قرار گرفتند. سپس نتايج آماري با استفاده از آزمون نسبت ها و آزمون کاپا بررسي گرديد.يافته ها: در مشاهده تصاوير با استفاده از راديوگرافي ديجيتال معمولي، P.P.V و N.P.V به ترتيب برابر، 97% و 84.8% و هنگام استفاده از نرم افزار P.P.V, sharpening و N.P.V به ترتيب برابر 91.2% و 80.4% بود. آزمون نسبت ها نشان داد که اختلاف از نظر آماري معني دار نيست (P<0.4).نتيجه گيري: راديوگرافي ديجيتال با گزينه نرم افزاري sharpening در مقايسه با راديوگرافي ديجيتال اوليه نتوانست سبب بهبود تشخيص پوسيدگي هاي پروگزيمالي مينا شود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طلایی پور، ا.، و حافظی، ل.، و نیکتاش، ا.، و امیرارجمندی، س. (1393). بررسی قدرت رادیوگرافی دیجیتال با و بدون گزینه نرم افزاری sharpening در تشخیص پوسیدگی پروگزیمال مینا در دندان های پرمولر (invitro). تحقیق در علوم دندانپزشکی, 11(4 (پیاپی 42)), 221-226. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=227982Vancouver : کپی

طلایی پور احمدرضا، حافظی لادن، نیکتاش انوشه، امیرارجمندی سیده هدی. بررسی قدرت رادیوگرافی دیجیتال با و بدون گزینه نرم افزاری sharpening در تشخیص پوسیدگی پروگزیمال مینا در دندان های پرمولر (invitro). تحقیق در علوم دندانپزشکی. 1393 [cited 2021December02];11(4 (پیاپی 42)):221-226. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=227982IEEE : کپی

طلایی پور، ا.، حافظی، ل.، نیکتاش، ا.، امیرارجمندی، س.، 1393. بررسی قدرت رادیوگرافی دیجیتال با و بدون گزینه نرم افزاری sharpening در تشخیص پوسیدگی پروگزیمال مینا در دندان های پرمولر (invitro). تحقیق در علوم دندانپزشکی, [online] 11(4 (پیاپی 42)), pp.221-226. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=227982. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 53 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی