برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين تاثير مقادير مختلف انحراف ديستولبيالي ايمپلنت و اتچمنت Locator بر ميزان گير و طول عمر اوردنچرهاي متکي بر ايمپلنت (Invitro)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی پروتزهای دندانی، دانشکده دندانپزشکی، خیابان پاسداران، نیستان دهم پلاک 4
 
چکیده: 

سابقه و هدف: به طور کلي مشکلاتي در رابطه با گير و طول عمر اتچمنت ها در پروتزهاي اوردنچر متکي بر ايمپلنت گزارش شده است. مطالعات کمي به تاثير انحراف ايمپلنت و اتچمنت نسبت به مسير نشست و برخاست پروتز بر ميزان گير و طول عمر اوردنچر پرداخته اند. اين تحقيق باهدف مقايسه تاثير انحراف ديستولبيالي ايمپلنت و اتچمنت بر ميزان گير و طول عمر اوردنچرهاي متکي بر ايمپلنت به صورت آزمايشگاهي انجام گرفت.
مواد و روش ها: اين تحقيق به روشي تجربي بر روي 40 نمونه که در 8 گروه متفاوت تقسيم شده اند، انجام گرفت. در ابتدا 4 مدل از ريج بي دنداني فک پايين به همراه دنچر مطابق با آن به صورت يکسان ساخته شد. در هر مدل 2 آنالوگ ايمپلنت (
Dentium، Korea) قرار گرفت. آنالوگها به طور کلي در راستاي ديستولبيالي و در سه زاويه 5، 10 و 15 درجه قرار گرفتند. در گروه کنترل نيز آنالوگ ها به صورت عمود بر ريج و موازي هم قرار داده شدند. روي آنالوگ ها اباتمنت (Dentium, Korea) با اتچمنت به رنگ قرمز، بسته شد. نمونه ها 3000 بار تحت سيکلهاي گذاشت و برداشت و 2000 بار تحت سيکل هاي حرارتي قرار گرفتند. گير نمونه ها بعد از هر 500 سيکل توسط دستگاه UTM (SANTAM, STM20) اندازه گيري شد. داده ها با آزمون Repeated Measure ANOVA و Tukey مورد ارزيابي قرار گرفتند.
يافته ها: بيشترين ميزان گير اوليه در نمونه هاي ترموسايکل نشده مربوط به گروه با انحراف 5 درجه (
36.4±1.51 نيوتن) بود و در نمونه هاي ترموسايکل شده مربوط به گروه با انحراف 15 درجه (30.7±1.11 نيوتن) بود و کمترين ميزان گير اوليه در هر دو حالت مربوط به گروه با انحراف 10 درجه (17.18±0.92 نيوتن) بود. نتايج آزمون Repeated measure ANOVA و Tukey نشان دادند که بين زواياي 5 و 15 درجه اختلاف معناداري وجود ندارد ولي ميانگين در اين زوايا نسبت به زاويه 10 درجه و صفر درجه (گروه کنترل) به صورت معناداري بيشتر است. (P<0.001).
نتيجه گيري: انحراف ايمپلنت و اتچمنت بر ميزان گير و طول عمر اتچمنت هاي اوردنچر موثر بوده به طوري که با افزايش زاويه انحراف تا 15 درجه، گير اوردنچر بيشتر شده اما ميزان سايش و افت گير آنها نيز بالاتر مي رود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جلالیان، ص.، و انصاری لاری، ح.، و آتش رزم، پ.، و فاطمی، س. (1393). تعیین تاثیر مقادیر مختلف انحراف دیستولبیالی ایمپلنت و اتچمنت Locator بر میزان گیر و طول عمر اوردنچرهای متکی بر ایمپلنت (Invitro). تحقیق در علوم دندانپزشکی, 11(4 (پیاپی 42)), 196-205. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=227966Vancouver : کپی

جلالیان صدرا، انصاری لاری حمیرا، آتش رزم پارسا، فاطمی سیدمصطفی. تعیین تاثیر مقادیر مختلف انحراف دیستولبیالی ایمپلنت و اتچمنت Locator بر میزان گیر و طول عمر اوردنچرهای متکی بر ایمپلنت (Invitro). تحقیق در علوم دندانپزشکی. 1393 [cited 2021October17];11(4 (پیاپی 42)):196-205. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=227966IEEE : کپی

جلالیان، ص.، انصاری لاری، ح.، آتش رزم، پ.، فاطمی، س.، 1393. تعیین تاثیر مقادیر مختلف انحراف دیستولبیالی ایمپلنت و اتچمنت Locator بر میزان گیر و طول عمر اوردنچرهای متکی بر ایمپلنت (Invitro). تحقیق در علوم دندانپزشکی, [online] 11(4 (پیاپی 42)), pp.196-205. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=227966. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 53 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی