برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش صنايع و خوشه هاي فرهنگي و خلاق در مرمت بافت هاي تاريخي- شهري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده هنر و معماری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران
 
چکیده: 

بافت هاي تاريخي، منبعي ارزشمند هستند که به مثابه دارايي فرهنگي و هويتي شهرها و کشورها به شمار مي روند.
بيشتر اقدام هاي برنامه ريزي شده که براي مرمت و احياي اين بافت ها صورت گرفته، بيانگر اهميت ويژه اين نواحي شهري است که تصويري مطلوب از شهرها را نشان مي دهند. در بررسي گونه هاي متفاوت اين اقدامات برنامه ريزي شده آنچه قابل درک است؛ وجود ديدگاهي تک بعدي درباره جنبه هاي صرفا کالبدي مرمت و احياي بافت هاي تاريخي و بي توجهي به رويکردهاي فعاليت محور هم راستا با مداخلات کالبدي آنهاست.
از اين رو در پژوهش حاضر با هدف ارائه رويکردي نوين، موضوع مرمت و احياي بافت هاي تاريخي، بسط داده و تفسير راهبرد عام خوشه ها و صنايع فرهنگي و خلاق براي مرمت و احياي آنها بررسي شده است. در واقع نگارندگان در اين مقاله، با بهره گيري از روش پژوهش تحليلي- توصيفي و به کارگيري رويکردي ميان رشته اي، شاخص هاي توسعه اي خوشه هاي فرهنگي را در زمينه هاي شهري در قالب مزيت ها، ويژگي ها، پتانسيل ها و امکانات توسعه اي در راستاي مرمت و احياي بافت هاي تاريخي، ارائه داده اند.
در پايان، نگارندگان با بررسي نمونه هاي موردي اسناد و مدارک برنامه هاي مرمت و احياي بافت هاي تاريخي ايران، به ارائه نيازها و مسائل و محدوديت هاي آن ها پرداختند. به بيان ديگر، مدل تحليلي به کار گرفته شده در اين پژوهش با مقايسه زوجي ميان نيازها و محدوديت هاي بافت هاي تاريخي همراه با ويژگي ها و امکانات خوشه هاي فرهنگي، راهبردهايي عملياتي را براي برآورده ساختن نيازها و به حداقل رساندن محدوديت ها و مسائل بافت هاي تاريخي مطرح کرده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 186
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی