برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1393 , دوره  8 , شماره  4 ; از صفحه 30 تا صفحه 36 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط شانه دردناک با اختلالات عصبي عضلاني اسکلتي شانه در مبتلايان به پارزي نيمه بدن ناشي از سکته مغزي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده توانبخشی، کوچه نظام، خیابان شاه نظری، میدان مادر، بلوار میرداماد، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: شانه دردناک اختلالي شايع پس از سکته مغزي است که شيوع آن در مطالعات گوناگون از 48% تا 84% مي باشد. ا ين اختلال توانايي بيمار را براي دستيابي به عملکرد مناسب محدود مي سازد. هدف از اين مطالعه بررسي ارتباط شانه دردناک با اختلالات عصبي عضلاني اسکلتي شانه در مبتلايان به سکته مغزي مي باشد.
روش بررسي: اين پژوهش به روش مشاهده اي - تحليلي بر روي 50 بيمار سکته مغزي صورت گرفت. زمان سپري شده از سکته مغزي اين بيماران 28 روز بود. نيمه دررفتگي شانه با گرافي قدامي - خلفي (A-P) شانه، اسپاستيسيته عضلات شانه با مقياس دو بار اصلاح شده اشورث (Modified Modified (Ashworth Sacle:MMAS و اختلالات بافت نرم با تستهاي ارتوپدي مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته ها: شانه دردناک در 56% بيماران يافت شد. نيمه دررفتگي شانه در 85% (0.001=P)، تاندونيت سوپرااسپيناتوس در 72% (P=0.000)، تاندونيت بايسپس در 65% (P=0.000) و درگيري مفصل آکروميوکلاويکولار در 14.2% (0.008=P)، اسپاستيسيته (عضلات فلکسورآرنج در 10.7% (P=0.102)، اداکتور شانه در 7.1% (0.055=P) و چرخاننده هاي داخلي شانه در 7.1% (0.055=P)) و سندروم شانه- دست در 14.2% (0.055=P) بيماران با شانه دردناک مثبت بود. بنابراين رابطه معني داري ميان شانه دردناک با نيمه دررفتگي شانه و آسيبهاي بافت نرم يافت شد.
نتيجه گيري: نتايج بدست آمده از اين پژوهش نشان داد شانه دردناک اختلالي چند عاملي و شايع پس از سکته مغزي مي باشد و تنها يک علت در پيدايش آن نقش ندارد. پيشگيري از بروز شانه دردناک و انجام فيزيوتراپي مناسب در صورت بروز اين اختلال مي توانند در کاهش ناتواني پس از سکته مغزي نقش داشته باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 146
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی