برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  7 , شماره  25 ; از صفحه 149 تا صفحه 172 .
 
عنوان مقاله: 

تحول در کارکرد مرز سياسي و تاثير آن بر فضاي کالبدي استان گيلان (شهرستان آستارا) طي دو دهه گذشته

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

مرزهاي شمالي ايران در مورخه 26/11/1368 بر اساس تفاهم صورت گرفته مابين جمهوري اسلامي ايران و اتحاد جماهير شوروي بازگشايي و آمد و رفت اتباع دو کشوري پس از سال ها از سرگرفته شد. مرز آستارا در استان گيلان از جمله اين نقاط مرزي بود که به دنبال فروپاشي شوروي و استقلال جمهوري آذربايجان بازگشايي و آمد و رفت اتباع دو کشور و صادرات و واردات کالا رونق گرفت. مقاله حاضر در صدد است تا نشان دهد طي دو دهه، تحول کارکرد مرز سياسي چه تاثيري بر فضاي کالبدي شهرستان آستارا داشته است.
روش تحقيق از نوع توصيفي- تحليلي بوده و اطلاعات به روش کتابخانه اي و ميداني (مشاهده) گردآوري و مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است. نتايج به دست آمده نشان مي دهد از زمان بازگشايي مرز سياسي؛ مبادلات مرزي، آمد و رفت اتباع دو کشور، ترانزيت کالا و تجارت چمداني، احداث اماکن خدماتي و تجاري نظير هتل و پاساژ، توسعه زير ساخت ها نظير شبکه هاي ارتباطي موجبات دگرگوني در فضاي کالبدي شهرستان آستارا شده و در صورت به بهره رسيدن برخي از طرح ها و پروژه هاي در حال اجرا و در دست مطالعه نظير بندر چند منظوره، راه آهن قزوين- رشت- آستارا و... شاهد يک جهش اقتصادي دراين شهرستان و منطقه خواهيم بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محرابی، ع. (1393). تحول در کارکرد مرز سیاسی و تاثیر آن بر فضای کالبدی استان گیلان (شهرستان آستارا) طی دو دهه گذشته. آمایش محیط, 7(25), 149-172. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226643Vancouver : کپی

محرابی علیرضا. تحول در کارکرد مرز سیاسی و تاثیر آن بر فضای کالبدی استان گیلان (شهرستان آستارا) طی دو دهه گذشته. آمایش محیط. 1393 [cited 2021May18];7(25):149-172. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226643IEEE : کپی

محرابی، ع.، 1393. تحول در کارکرد مرز سیاسی و تاثیر آن بر فضای کالبدی استان گیلان (شهرستان آستارا) طی دو دهه گذشته. آمایش محیط, [online] 7(25), pp.149-172. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226643. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 180 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی