برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1391 , دوره  5 , شماره  17 ; از صفحه 15 تا صفحه 28 .
 
عنوان مقاله: 

ساخت و رواسازي «پرسشنامه وابست پذيري»

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، و موسسه مطالعات رفتاری و اجتماعی داریوش، تهران، ایران
 
چکیده: 

سوءمصرف مواد پديده اي اجتماعي با ابعاد بهداشتي، فرهنگي، و اقتصادي است که بخش عظيمي از نيروي انساني بسياري از کشورها را درگير نموده است. با توجه به حساسيت جامعه، لازم است پيشگيري از اين مشکل اجتماعي اولويت بالايي در سياست هاي اجتماعي کشور داشته باشد، اما برنامه ريزي هدفمند براي پيشگيري از اعتياد خود مستلزم شناخت وضع موجود و نيز عوامل مستعدکننده آن است. استعداد اعتياد را مي توان مفهومي دانست که دربردارنده عوامل نگرشي و نيز ساير عوامل مرتبط با اعتياد باشد و سنجش آن هم تصويري از وضع موجود به دست مي دهد و هم نقاط مداخله را نمايان سازد. تاکنون ابزاري پايا و روا براي سنجش استعداد اعتياد در جوانان ايراني وجود نداشته که مختصات آن در سطح کشور تعيين شده باشد. بدين منظور با استفاده از گويه هاي مرتبط با عوامل خطر و محافظ اعتياد، مخزن اوليه گويه هاي «پرسشنامه وابست پذيري» طراحي و در اختيار 510 نفر از دانشجويان دانشگاه هاي دولتي و غيردولتي سراسر کشور قرار گرفت که با استفاده از نمونه گيري چندمرحله اي انتخاب شده بودند.
براي تعيين پايايي کل ابزار از ضريب آلفاي کرونباخ و براي تعيين روايي گويه ها از تحليل عاملي اکتشافي با چرخش واريماکس استفاده شد. از مجموع 108 گويه اوليه بعد از انجام تحليل عاملي اکتشافي، 38 گويه در مدل باقي ماندند که بر روي هفت عامل بار مي شدند و اين 7 عامل 59.011 درصد از پراکنش (واريانس) کل سازه را تبيين مي کردند. مقدار آلفاي کرونباخ براي کل گويه ها 0.780 بود. حجم و تنوع شرکت کنندگان، نتايج مطلوب رواسازي، و کوتاهي نسبي «پرسشنامه وابست پذيري»، آن را ابزار مناسبي براي سنجش استعداد اعتياد در جوانان کشور ساخته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رفیعی، ح.، و علی پور، ف.، و جوادی، س. (1391). ساخت و رواسازی «پرسشنامه وابست پذیری». پژوهش اجتماعی, 5(17), 15-28. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226469



Vancouver : کپی

رفیعی حسن، علی پور فردین، جوادی سیدمحمدحسین. ساخت و رواسازی «پرسشنامه وابست پذیری». پژوهش اجتماعی. 1391 [cited 2021June20];5(17):15-28. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226469



IEEE : کپی

رفیعی، ح.، علی پور، ف.، جوادی، س.، 1391. ساخت و رواسازی «پرسشنامه وابست پذیری». پژوهش اجتماعی, [online] 5(17), pp.15-28. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226469.



 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی