برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  6 , شماره  2 ; از صفحه 76 تا صفحه 83 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني افسردگي در بيماران مبتلا به بي خوابي و آپنه انسدادي حين خواب تشخيص داده شده با پلي سومنوگرافي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، گروه طب کار
 
چکیده: 

مقدمه: اثر افسردگي روي کيفيت زندگي به خصوص در مبتلايان به اختلالات خواب از اهميت به سزايي برخوردار مي باشد از اين رو به بررسي افسردگي در بيماران مبتلا به بي خوابي و آپنه انسدادي که با تست پلي سومنوگرافي تشخيص داده شده اند و برخي از عوامل موثر بر آن پرداخته ايم.
روش بررسي: در اين مطالعه مقطعي 148 بيمار مراجعه کننده به کلينيک خواب بيمارستان بهارلو که در سال هاي 91-1389 تحت پلي سومنوگرافي قرار گرفته بودند و بر اساس پلي سومنوگرافي اختلال خواب آنها تشخيص داده شده بود وارد مطالعه شدند، سپس براي هر يک از شرکت کنندگان فرم جمع آوري اطلاعات و پرسشنامه بک تکميل گرديد. پس از جمع آوري اطلاعات فوق براي بيماران مبتلا به آپنه انسدادي و بي خوابي، داده هاي به دست آمده با استفاده از نرم افزار آماري 16 SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: با توجه به نقطه برش تعيين شده جهت تشخيص افسردگي بر اساس پرسشنامه بک، فراواني افسردگي در بين بيماران متفاوت بود، با نقطه برش نمره 16 و بالاتر فراواني افسردگي در مبتلايان به بي خوابي بيشتر بود (40% در برابر 35%) ولي اين اختلاف از لحاظ آماري معني دار نبوده است. با نقطه برش بيشتر يا مساوي 10، 80% از مبتلايان به بي خوابي و 58.3% از بيماران مبتلا به آپنه انسدادي از افسردگي رنج مي برند که با اين نقطه برش اختلاف آماري معني داري بين نوع اختلال خواب و ابتلا به افسردگي مشاهده شد. همچنين در مدل رگرسيون خطي پس از تعديل کردن براي ديگر متغيرها همانند سن، جنس، اختلال خواب، شاخص توده بدني، وضعيت تاهل و ميزان تحصيلات، بين نمره پرسشنامه بک و نمره پرسشنامه(Insomnia Severity Index) ISI  رابطه معني داري وجود داشت (P=0.01).
نتيجه گيري: در مطالعه حاضر نمره افسردگي بک در بيماران مبتلا به بي خوابي بيشتر از نمره افسردگي در بيماران مبتلا به آپنه انسدادي خواب بود در حالي که اين اختلاف از لحاظ آماري معني دار نبود. حتي با حذف اثر مخدوش کننده ها ديده مي شود که بي خوابي به شکل معني داري با نمره پرسشنامه افسردگي بک افزايش مي يابد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امینیان، ا.، و صادق نیت حقیقی، خ.، و شمس حسینی، ن. (1393). بررسی فراوانی افسردگی در بیماران مبتلا به بی خوابی و آپنه انسدادی حین خواب تشخیص داده شده با پلی سومنوگرافی. طب کار, 6(2), 76-83. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226346Vancouver : کپی

امینیان امید، صادق نیت حقیقی خسرو، شمس حسینی نرگس سادات. بررسی فراوانی افسردگی در بیماران مبتلا به بی خوابی و آپنه انسدادی حین خواب تشخیص داده شده با پلی سومنوگرافی. طب کار. 1393 [cited 2021June17];6(2):76-83. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226346IEEE : کپی

امینیان، ا.، صادق نیت حقیقی، خ.، شمس حسینی، ن.، 1393. بررسی فراوانی افسردگی در بیماران مبتلا به بی خوابی و آپنه انسدادی حین خواب تشخیص داده شده با پلی سومنوگرافی. طب کار, [online] 6(2), pp.76-83. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226346. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 152 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی