برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نماهاي تعاملي و تبادلي و غير متني سه مقوله برجسته در عرصه ارزيابي وب گاه هاي حوزه سلامت: مطالعه موردي وب گاه هاي کتابخانه هاي بيمارستاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: امروزه توجه به کاربردپذيري وب به عنوان يکي از مهم ترين شاخص هاي دسترسي به اطلاعات امري ضروري است، در حالي که به دليل نبود معيار و استاندارد معين، بسياري از اين وب سايت ها به گونه هاي متفاوتي طراحي شده اند. اين گوناگوني مي تواند منجر به بروز مشکلاتي در جهت دسترسي کاربران به اطلاعات مورد نياز گردد.
تحقيق حاضر با هدف، ارزيابي تطبيقي وب سايت هاي کتابخانه هاي بيمارستان هاي آموزشي دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور، (اعم از عمومي و تخصصي) و تعيين وضعيت وب سايت هاي کتابخانه هاي بيمارستاني مورد نظر از ديدگاه رعايت معيار نماهاي تعاملي، تبادلي و غير متني و نيز مولفه ها و ويژگي هاي مطرح در اين زمينه ها انجام شد.
روش بررسي: پژوهش حاضر از نوع کاربردي و ابزار جمع آوري اطلاعات، سياهه وارسي (داراي روايي صوري و محتوايي) بود. اين سياهه مشتمل بر 21 مولفه بود که در نتيجه مطالعه متون و منابع و پژوهش هاي مشابه صورت گرفته در اين زمينه تهيه گرديد و جهت تاييد روايي در اختيار صاحب نظران و متخصصان رشته علوم کامپيوتر در حوزه طراحي وب سايت قرار داده شد. افزون بر اين، در سياهه ياد شده دو مقياس وجود و نبود ضربدر تواتر يا رتبه مورد استفاده قرار گرفت.
جامعه آماري پژوهش شامل 24 وب سايت فعال کتابخانه هاي بيمارستاني عمومي و تخصصي ايران بود (لازم به ذکر است که تعدادي از وب سايت هاي کتابخانه هاي بيمارستاني به دليل نمايشي بودن و يا در حال ساخت بودن از جامعه آماري حذف گرديدند). براي به توصيف کشيدن وضعيت موجود وب سايت هاي مورد بررسي از آمار توصيفي (فراواني، درصد و ميانگين) و براي رد و تاييد فرضيه ها از آزمون استنباطي
Repeated measures استفاده گرديد.
يافته ها: وب سايت بيمارستان هاي تخصصي و عمومي هر دو با کسب 38 درصد موفق به رعايت مولفه هاي نماهاي تعاملي و تبادلي و وب سايت بيمارستان هاي تخصصي با کسب 24 درصد و وب سايت بيمارستان هاي عمومي با کسب 26 درصد موفق به رعايت مولفه هاي نماهاي غير متني شدند که در مجموع بيانگر آن است که در وب سايت هاي جامعه مورد نظر کمتر از نيمي از استانداردها رعايت شده است.
نتيجه گيري: مطالعه و بررسي وضعيت وب سايت هاي کتابخانه هاي بيمارستاني نشان داد که کمتر از 50 درصد مولفه هاي مربوط به رعايت معيار نماهاي تعاملي و تبادلي و نماهاي غير متني در جامعه مورد نظر رعايت شده است که اين امر نتيجه مطلوبي را به همراه ندارد و با وب سايت شاخص فاصله زيادي دارد، بنابراين لازم است در طراحي اين وب سايت ها دقت و توجه بيشتري به عمل آيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمداسماعیل، ص.، و ناصحی اسکویی، م. (1391). نماهای تعاملی و تبادلی و غیر متنی سه مقوله برجسته در عرصه ارزیابی وب گاه های حوزه سلامت: مطالعه موردی وب گاه های کتابخانه های بیمارستانی. مدیریت اطلاعات سلامت, 9(3), 382-396. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226107Vancouver : کپی

محمداسماعیل صدیقه، ناصحی اسکویی ماهرخ. نماهای تعاملی و تبادلی و غیر متنی سه مقوله برجسته در عرصه ارزیابی وب گاه های حوزه سلامت: مطالعه موردی وب گاه های کتابخانه های بیمارستانی. مدیریت اطلاعات سلامت. 1391 [cited 2021November29];9(3):382-396. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226107IEEE : کپی

محمداسماعیل، ص.، ناصحی اسکویی، م.، 1391. نماهای تعاملی و تبادلی و غیر متنی سه مقوله برجسته در عرصه ارزیابی وب گاه های حوزه سلامت: مطالعه موردی وب گاه های کتابخانه های بیمارستانی. مدیریت اطلاعات سلامت, [online] 9(3), pp.382-396. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226107. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 50 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی