برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تبيين مفهوم مراقبت در متون اسلامي و تفاوت آن با مفهوم مراقبت در تئوري هاي مراقبتي پرستاري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مراقبت يکي از مهم ترين مفاهيم رشته پرستاري است و تعريف آن وابستگي زيادي به پارادايم فکري جامعه اسلامي ايراني ما دارد. بنابراين ضروري است تا اين مفهوم جهت کاربرد در پرستاري با توجه به متون اسلامي تعريف شود. لذا اين مطالعه با هدف تبيين مفهوم مراقبت بر اساس متون اسلام انجام شده است و تفاوت آن با تئوري هاي مراقبتي در پرستاري مقايسه شده است.
روش: مفهوم مراقبت در متون اسلامي با روش تحقيق موضوعي قرآن و روايات استخراج شد. سپس با تئوري هاي واتسون و پارسه مقايسه گرديد.
يافته ها: مراقبت در اسلام در ابعاد مراقبت خدا از انسان مراقبت انسان از انسان- مراقبت انسان از خود و مراقبت محيط از انسان تعريف شده است. همه انسان ها وظيفه دارند از يکديگر مراقبت نمايند و در اين فرآيند مراقبت به تعالي مي رسند از طرفي انسان وظيفه دارد بنا بر فطرت الهي براي بالفعل شدن قواي بالقوه فطري اش از خود نيز مراقبت کند و محيط بنابر دستور خداوند خدمتگزار انسان در اين مسير است همه اين امور تحت سرپرستي و مراقبت الهي و بنابر اصل ربوبيت الهي انجام مي گردد.
نتيجه گيري: مراقبت اسلامي نوعي حالت درون زاد و در راستاي بالفعل نمودن فطرت انسان است. در حالي که در نظريه هاي مراقبتي، مراقبت نوعي حالت برون زاد و نسبي دارد. يعني آنچه سبب طراحي مداخلات مراقبتي مي شود حرکت بر اساس تعاملات و تجربيات انسان با جهان است در حالي که در تعريف حاضر اگرچه توجه به تجربيات و تعاملات انسان و جهان معتبر دانسته شده است ولي آنچه تعيين کننده نهايي است حرکت بر بناي فطرت انساني است و طراحي مداخلات پرستاري بايد بر اين اساس صورت گيرد. بنابراين در مراقبت اسلامي تمرکز مراقبت، بر حرکت و تعالي انسان به سوي خدا است. ولي در نظريه هاي مراقبتي، مراقبت و تعالي انسان بر اساس تجربياتش با محيط و با محوريت انسان است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سادات حسینی، ا.، و خسروپناه، ع.، و نگارنده، ر. (1393). تبیین مفهوم مراقبت در متون اسلامی و تفاوت آن با مفهوم مراقبت در تئوری های مراقبتی پرستاری. پژوهش پرستاری, 9(3 (پیاپی 34)), 48-61. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226044Vancouver : کپی

سادات حسینی اکرم السادات، خسروپناه عبدالحسین، نگارنده رضا. تبیین مفهوم مراقبت در متون اسلامی و تفاوت آن با مفهوم مراقبت در تئوری های مراقبتی پرستاری. پژوهش پرستاری. 1393 [cited 2021November29];9(3 (پیاپی 34)):48-61. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226044IEEE : کپی

سادات حسینی، ا.، خسروپناه، ع.، نگارنده، ر.، 1393. تبیین مفهوم مراقبت در متون اسلامی و تفاوت آن با مفهوم مراقبت در تئوری های مراقبتی پرستاری. پژوهش پرستاری, [online] 9(3 (پیاپی 34)), pp.48-61. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=226044. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 595 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی