برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مهر و آبان 1391 , دوره  9 , شماره  4 ; از صفحه 448 تا صفحه 456 .
 
عنوان مقاله: 

عوامل تاثيرگذار بر ميزان ترخيص بر خلاف توصيه پزشک در بيمارستان نمازي شيراز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: رضايت بيمار موضوعي است که امروزه در صنعت سلامت توجه فزاينده اي را به خود جلب نموده است. ترخيص با رضايت شخصي را مي توان يکي از نشان گرهاي عدم رضايت بيماران در نظر گرفت که بر درمان بيماري اثرات منفي دارد و موجب افزايش هزينه هاي بيمارستان مي گردد، در اين راستا پژوهش حاضر با هدف شناسايي عوامل موثر بر ترخيص بر خلاف توصيه پزشک در بيمارستان نمازي شيراز انجام گرفت.
روش بررسي: اين پژوهش به روش گذشته نگر (مورد- شاهدي) انجام گرفت. پرونده 9463 بيمار ترخيص شده در سه ماه آخر سال 1388 به روش گذشته نگر در بيمارستان نمازي شيراز بررسي و بر اساس نوع ترخيص تفکيک شد و با استفاده از چک ليستي تدوين شده توسط پژوهش گران و به روش نمونه گيري منظم انتخاب و بررسي گرديد. داده ها پس از ورود به نرم افزار آماري
SPSS با استفاده از آزمون هاي t-test، Chi-square و Logistic regression مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: ميزان ترخيص با رضايت شخصي در دوره مورد مطالعه، 9 درصد برآورد گرديد. بين متغيرهاي وضعيت بيمه (
P=0.001) و نوع بخش درماني (P<0.050) با ترخيص با رضايت شخصي، رابطه معني داري وجود داشت. بيماران بخش اورژانس و بيماران فاقد بيمه به طور معني داري بيشتر از ساير بيماران با رضايت شخصي بيمارستان را ترک نمودند.
نتيجه گيري: درصد بالاي ترخيص با رضايت شخصي در بيمارستان مورد مطالعه، به خصوص در بخش اورژانس، بايستي از سوي مسوولين اين بيمارستان مورد توجه قرار گيرد و پس از شناخت علل و عوامل امر، اقدامات موثر جهت کاستن ميزان اين ترخيص صورت گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 161
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی