برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  7 , شماره  25 ; از صفحه 81 تا صفحه 88 .
 
عنوان مقاله: 

به کارگيري معيارهاي تحليل شبکه هاي اجتماعي در ارزيابي هاي کتاب سنجي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

هدف: پژوهش حاضر با استفاده از شاخص هاي علم سنجي و تحليل شبکه هاي اجتماعي به مطالعه دانشگاه تهران در توليد علم ايران در يک دوره ده ساله مي پردازد. در اين پژوهش از شاخص مرکزيت شبکه هاي اجتماعي در ارزيابي مقالات نمايه شده دانشگاه تهران در نمايه وب آو ساينس استفاده شده است.
روش پژوهش: اين پژوهش از نوع علم سنجي بوده و با استفاده از روش تحليل هم استنادي و تحليل شبکه اي انجام شده است و جامعه آن کليه مقالاتي است که حداقل يک مولف وابسته به دانشگاه تهران داشته و بين سال هاي 1999 تا 2008 در وب آو ساينس نمايه شده اند. پس از جست وجو در پايگاه وب آو ساينس 4732 عنوان مقاله يافت شد و با در نظر گرفتن آستانه استنادي 900 عنوان مقاله انتخاب شد. رکوردهاي بازيابي شده در فرمت متن ساده ذخيره و سپس با استفاده از نرم افزار سايت اسپيس مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: در مقالات مورد بررسي 29455 منابع مورد استناد اعضاي هيات علمي دانشگاه تهران قرار گرفت بود. که بيش از نيمي از اين منابع ، منابع ايراني مي باشند. اعمال شاخص مرکزيت نشان مي دهد اگرچه گنجعلي (در حوزه شيمي تجزيه) بالاترين ميزان مرکزيت در شبکه هم استنادي دانشگاه تهران را داراست. اما ساير منابع با مرکزيت بالا غير ايراني هستند.
نتيجه گيري: در اين پژوهش منابع پر استناد و منابع با مرکزيت و سيگما بالا مشخص شد. يافته ها نشان داد اگر چه بسامد استنادي مي توان شاخصي براي نماياني مقالات باشد. اما مقالاتي که مرکزيت بالاتري نسبت ساير مقالات به دست مي آورند الزاما پر استنادترين مقالات نيستند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

سالمی، ن.، و فدایی، غ.، و عصاره، ف. (1393). به کارگیری معیارهای تحلیل شبکه های اجتماعی در ارزیابی های کتاب سنجی. دانش شناسی (علوم کتابداری و اطلاع رسانی و فناوری اطلاعات), 7(25), 81-88. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225885Vancouver : کپی

سالمی نجمه، فدایی غلامرضا، عصاره فریده. به کارگیری معیارهای تحلیل شبکه های اجتماعی در ارزیابی های کتاب سنجی. دانش شناسی (علوم کتابداری و اطلاع رسانی و فناوری اطلاعات). 1393 [cited 2021April18];7(25):81-88. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225885IEEE : کپی

سالمی، ن.، فدایی، غ.، عصاره، ف.، 1393. به کارگیری معیارهای تحلیل شبکه های اجتماعی در ارزیابی های کتاب سنجی. دانش شناسی (علوم کتابداری و اطلاع رسانی و فناوری اطلاعات), [online] 7(25), pp.81-88. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225885>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 364 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی