برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

لايه هاي مورد بررسي در سبک شناسي انتقادي داستان کوتاه و رمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران
 
چکیده: 

محمد تقي بهار با انتشار تاريخ تطور نثر فارسي (1331) آغازگر سبک شناسي تاريخي در ايران است و شيوه وي تا به امروز ادامه يافته است. براي خروج از وضعيت رکودي که سبک شناسي نثر فارسي بدان دچار است، يکي از راه حل هايي که در اين مقاله پيشنهاد مي شود، به کارگيري شاخه هاي جديد سبک شناسي و بازيابي ابزارهايي مناسب براي تجزيه و تحليل متون فارسي است. به منظور برداشتن گامي در اين باره، در مقاله حاضر سبک شناسي انتقادي را به عنوان يکي از شاخه هاي جديد، مورد توجه قرار مي دهيم و به طور خاص به لايه هاي سبکي قابل بررسي در سبک شناسي انتقادي داستان کوتاه و رمان مي پردازيم.
پرسش اساسي اي که پژوهش حاضر به آن مي پردازد، اين است که در بررسي انتقادي سبک داستان کوتاه و رمان چه متغيرهاي سبکي اي را مي توان مطرح کرد که منجر به کشف ايدئولوژي و رابطه قدرت در متن شود؟
براي پاسخ گويي به پرسش ذکرشده، بررسي داستان و رمان را در کلان لايه هاي روايي و متني با تجزيه و تحليل کانون سازي، ميزان تداوم کانون سازي (کانوني سازي متغير و چندگانه) و جنبه هاي کانون سازي (جنبه ادراکي: زمان؛ ترتيب، ديرش، بسامد و مکان؛ ديدي پرنده وار و کلي يا ديدي جزئي نگرانه و درشت نما، جنبه شناختي و جنبه ايدئولوژيکي) و نيز خردلايه هاي واژگاني، نحوي، کاربردشناسي و بلاغي را در ارتباط با لايه بيروني آن (بافت موقعيتي متن) مورد توجه قرار مي دهيم. با اين هدف که به کارگيري شاخه هاي جديد سبک شناسي در بررسي متون ادب فارسي مورد توجه قرار گيرد. گفتني است بسياري از معيارها و مولفه هاي سبکي مطرح شده در اين مقاله را در مطالعه ويژگي هاي سبکي ديگر شاخه هاي ادبيات داستاني: اسطوره، قصه، حکايت و رمانس نيز مي توان به کار گرفت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

درپر، م. (1393). لایه های مورد بررسی در سبک شناسی انتقادی داستان کوتاه و رمان. جستارهای زبانی, 5(5 (21)), 65-94. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225789Vancouver : کپی

درپر مریم. لایه های مورد بررسی در سبک شناسی انتقادی داستان کوتاه و رمان. جستارهای زبانی. 1393 [cited 2021June20];5(5 (21)):65-94. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225789IEEE : کپی

درپر، م.، 1393. لایه های مورد بررسی در سبک شناسی انتقادی داستان کوتاه و رمان. جستارهای زبانی, [online] 5(5 (21)), pp.65-94. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225789. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 196 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی