برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تغييرات مورفولوژيك سمفيز متعاقب كاربرد دستگاه فانكشنال (Fa2) در دختران با مال اكلوژن Cl II

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی و مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

زمینه و هدف: یکی از مبانی مهم در تصمیم گیری در مورد استفاده از دستگاه فانکشنال در بیماران Cl II Div 1 بررسی کلینیکی بیمار در موقع حرکت رو به قدام مندیبل می باشد، بنابراین اطلاع از میزان تغییرات چانه، جدا از تغییرات مندیبل متعاقب استفاده از این دستگاه، بر پیش بینی نمای چهره پس از کاربرد این وسیله، کمک زیادی می نماید. مطالعه حاضر با هدف بررسی تغییرات مورفولوژیک چانه در ادامه استفاده از دستگاه فانکشنال (Fa2) در بیماران دختر مبتلا به مال اکلوژن Cl II Div 1 انجام شد.

روش بررسی: در این مطالعه کارآزمایی بالینی قبل و بعد بر اساس مطالعه مشابه 18 دختر 10-12 ساله مبتلا به مال اکلوژن Cl II Div 1، مورد بررسی قرار گرفتند. این بیماران شرایط لازم برای درمان با دستگاه فانکشنال را داشتند و به مدت یک سال از آن استفاده کرده بودند. برای بررسی سفالومتری های قبل و پس از درمان، از آنالیز Ricketts و تعدادی متغیرهای خطی و زاویه ای برای بررسی استقرار چانه در فضا و از آنالیز Aki و Nanda جهت بررسی تغییرات مورفولوژیک چانه استفاده و سپس با استفاده از آزمون Paired-t اختلاف میانگینها قبل و پس از درمان مقایسه شد.

یافته ها: در این مطالعه متعاقب استفاده از دستگاه فانکشنال (Fa2) نتایج زیر حاصل گردید:

-         عمق سمفیز افزایش یافت (0.01=P).

-         ارتفاع قدامی تحتانی صورت افزایش قابل توجهی نشان داد (P<۰.۰۵).

-         زاویه صورتی افزایش یافت (0.04=P). در کانتور قدامی سمفیز افزایش قابل توجهی مشاهده شد که می تواند به دلیل جا به جایی قدامی چانه باشد. (0.02=P). در بیشتر موارد جابه جایی تحتانی قدامی سمفیز مشاهده شد.

نتیجه گیری: پس از استفاده از دستگاه فانکشنال (Fa2)، اصلاح پروفایل صورت علاوه بر جلو آمدن مندیبل به دلیل افزایش کانتور قدامی چانه نیز می باشد. به دلیل افزایش ارتفاع قدامی صورت در بیماران متعاقب استفاده از این دستگاه، این درمان در بیمارانی که دارای ارتفاع صورت نرمال و یا کوتاهتر از حد طبیعی می باشند، نتایج بهتری را به دنبال دارد ولی این افزایش ارتفاع به دلیل افزایش کانتور چانه نمی باشد.

 

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسین ‌زاده نیک، ط.، و بیات، ع. (1384). تغییرات مورفولوژیک سمفیز متعاقب کاربرد دستگاه فانکشنال (Fa2) در دختران با مال اکلوژن Cl II. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran), 17(1 (مسلسل 53)), 20-27. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=22578Vancouver : کپی

حسین ‌زاده نیک طاهره، بیات علی. تغییرات مورفولوژیک سمفیز متعاقب کاربرد دستگاه فانکشنال (Fa2) در دختران با مال اکلوژن Cl II. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran). 1384 [cited 2021November29];17(1 (مسلسل 53)):20-27. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=22578IEEE : کپی

حسین ‌زاده نیک، ط.، بیات، ع.، 1384. تغییرات مورفولوژیک سمفیز متعاقب کاربرد دستگاه فانکشنال (Fa2) در دختران با مال اکلوژن Cl II. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran), [online] 17(1 (مسلسل 53)), pp.20-27. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=22578. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 42 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی