برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ميزان فرسودگي شغلي و رابطه آن با سن و سابقه کار کتابداران دانشگاه هاي دولتي شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: از مهم ترين مسايل نيروي انساني سازمان ها، سلامت جسمي و رواني کارکنان شاغل است. پديده هاي استرس، فرسودگي شغلي و عاطفي کارکنان تاثير بسزايي در کارايي آنان دارد. هدف پژوهش حاضر، سنجش ميزان فرسودگي شغلي و ابعاد آن در کتابداران دانشگاه هاي دولتي شهر تهران بود.
روش بررسي: اين مطالعه، توصيفي- همبستگي بود که با استفاده از پرسش نامه فرسودگي شغلي
Jakson و Maslach انجام گرفت که مقدار پايايي آن برابر مقدار 0.78 بود. نمونه پژوهش شامل 111 کتابدار شاغل در کتابخانه هاي دانشگاه هاي دولتي شهر تهران در سال 1390 بود که با استفاده از روش نمونه گيري خوشه اي انتخاب شدند.
يافته ها: کتابداران در اثر فرايند کاري، داراي تحليل رفتگي عاطفي، عدم موفقيت فردي و مسخ شخصيت بالايي بودند. همچنين بين سن و سابقه شغلي با فرسودگي شغلي و مولفه هاي آن رابطه معني داري مشاهده شد، به اين معني که با افزايش سن و سابقه کار، فرسودگي شغلي آنان نيز افزايش يافته است.
نتيجه گيري: نتايج نشان داد که با افزايش سن و سابقه کار، کتابداران دانشگاه هاي دولتي شهر تهران، فرسودگي شغلي آنان در سه مولفه مربوط به آن افزايش يافته است. از اين رو مديران کتابخانه ها بايد با اتخاذ تصميم ها و اقدامات به موقع در همه سطوح، موجبات بهره وري و شکوفايي هر چه بيشتر در سرمايه نيروي انساني را فراهم آورند تا از اين طريق امکان ارايه خدمات اطلاعاتي مناسب و روزآمد به کاربران آن ها فراهم گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

مصطفوی، ا.، و قاسمی نژاد، م. (1391). میزان فرسودگی شغلی و رابطه آن با سن و سابقه کار کتابداران دانشگاه های دولتی شهر تهران. مدیریت اطلاعات سلامت, 9(6), 942-949. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225760Vancouver : کپی

مصطفوی اسماعیل، قاسمی نژاد محمدعلی. میزان فرسودگی شغلی و رابطه آن با سن و سابقه کار کتابداران دانشگاه های دولتی شهر تهران. مدیریت اطلاعات سلامت. 1391 [cited 2021April12];9(6):942-949. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225760IEEE : کپی

مصطفوی، ا.، قاسمی نژاد، م.، 1391. میزان فرسودگی شغلی و رابطه آن با سن و سابقه کار کتابداران دانشگاه های دولتی شهر تهران. مدیریت اطلاعات سلامت, [online] 9(6), pp.942-949. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225760>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 183 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی