برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نظام آراستگي در بهداشت و درمان: ديدگاه اسلام

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد سلامت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

تفکر ناب براي رشد خود به به ابزارها و روش هايي براي حمايت فرايند ناب و رخنه در سازمان نياز دارد که بر انجام درست ترين کار، در درست ترين مکان و در اولين فرصت با ايجاد زمينه کاهش اتلافات و بهينه کردن فرايندها در راستاي نياز مشتري تاکيد دارد. نظام آراستگي، ترسيم جريان فرايندهاي ارزش در نظام و Kanban از مشهورترين و مهم ترين ابزارهاي ناب هستند. نظام آراستگي در واقع روشي است که اتلافات را در محيط کار کاهش مي دهد و از اين طريق، موجب ايجاد محل کار بهتر، ارتباط بهتر و آراستگي عمومي در سازمان مي شود.
نظام آراستگي در غرب پايه گذاري شد و در ژاپن تکامل يافت و سپس به اقصي نقاط جهان راه يافت. گسترش و پذيرش نظام آراستگي در کشورهاي مختلف، با داشتن فرهنگ هاي متفاوت، نشان مي دهد که مفاهيم نظام آراستگي با فرهنگ هاي گوناگون سازگار است. در فرهنگ ديني و ملي ما ايرانيان آموزه هايي وجود دارد که نظام آراستگي با آن عناصر سازگار است و پذيرش آن را ساده مي سازد. ناب بر انجام درست ترين کار، در درست ترين مکان و در اولين فرصت با ايجاد زمينه کاهش اتلافات و بهينه کردن فرايندها در راستاي نياز مشتري تاکيد دارد. در طول سال هاي زيادي، جوامع صنعتي از مديريت ناب جهت بهبود فرايندهايشان بهره مي گرفتند.
علاوه بر اين، مديريت ناب در عرصه بهداشت و درمان، تاثيرات شگرفي در ساختار مديريت و ارايه خدمت به بيماران گذاشته است. سيستم بهداشت و درمان مي تواند از طريق اجراي سيستم مديريت ناب، عملکرد خود را به طور چشمگيري بهبود بخشد و خدمات را در سطح عالي و به موقع به مشتري عرضه نمايد. اين سيستم، نگرشي جديد براي دورنما، فرهنگ و راهبرد است که ارايه خدمت با کيفيت، قيمت پايين، با کوتاه ترين زمان ارايه به مشتري را براي بيمارستان فراهم مي سازد و نظام آراستگي يک ابزار، يک سيستم مديريتي و يک فلسفه است که مي تواند مسير بيمارستان ها را به صورت مديريت شده و سازمان دهي شده تغيير دهد. نظام آراستگي يک متدولوژي است که اجازه مي دهد بيمارستان ها کيفيت مراقبت بيماران را با کاهش خطاها و زمان انتظار، افزايش دهند. نظام آراستگي، رويکردي است که مي تواند از کارکنان بيمارستان و پزشکان حمايت و موانع جاري در مسير فعاليت ها را حذف و به آنان کمک کند که تنها بر ارايه مراقبت از بيمار متمرکز شوند. بنابراين هدف از اين مقاله، معرفي و استقرار نظام آراستگي -که يکي از مهم ترين ابزارهاي ناب است- در نظام سلامت و معرفي ديدگاه اسلام در خصوص اصول آن بود.
مطالعه حاضر از دسته مطالعات مروري- نقلي (
Unsystematic) است که با جستجو در موتور جستجوي Google، سايت مجلات، قرآن کريم، نهج البلاغه، ميزان الحکمه، بحارالانوار، الکافي، کنزالعمال، وسايل الشيعه و الخصال با واژه هاي کليدي آراستگي، ناب، نظام سلامت، بهداشت و درمان، نظم، تزکيه، نظافت، بهداشت، پاکي، استمرار در متن و چکيده در سال 1391 انجام شد. حدود 100 مقاله، آيه، حديث و خلاصه مقاله در کنفرانس به دست آمد که از بين آن ها 45 مورد بر اساس ارتباط با اين مقاله انتخاب شدند.
اجراي منظم مراحل نظام آراستگي، محيطي پاکيزه و بهداشتي را فراهم مي آورد و از همه مهم تر تلاش براي ايجاد عادت هاي صحيح در کارکنان، مهم ترين عامل در تحقق محيط هاي آراسته است و اين مهم در اجراي بند پنجم، خود انضباطي، (عادت به انجام کارهاي صحيح به کمک آموزش و فرهنگ سازي) حاصل خواهد شد. ارايه خدمات باکيفيت در محيطي سامان يافته تحقق مي يابد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عجمی، س.، و موحدی، ف. (1391). نظام آراستگی در بهداشت و درمان: دیدگاه اسلام. مدیریت اطلاعات سلامت, 9(6), 929-941. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225759



Vancouver : کپی

عجمی سیما، موحدی فریده. نظام آراستگی در بهداشت و درمان: دیدگاه اسلام. مدیریت اطلاعات سلامت. 1391 [cited 2021November28];9(6):929-941. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225759



IEEE : کپی

عجمی، س.، موحدی، ف.، 1391. نظام آراستگی در بهداشت و درمان: دیدگاه اسلام. مدیریت اطلاعات سلامت, [online] 9(6), pp.929-941. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225759.



 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 331 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی