برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  13 , شماره  50 ; از صفحه 104 تا صفحه 113 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه تاثير عصاره ريسه طبيعي و کشت شده و اجزاي همزيست اوسنئا آرتيکولاتا بر ترميم زخم هاي پوستي در رت ويستار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ایلام، خیابان پژوهش، دانشگاه ایلام، دانشکده علوم پایه
 
چکیده: 

مقدمه: گلسنگ ها جهت مطالعات بيوتکنولوژي يکي از مدل هاي زيستي مناسب هستند که متابوليت هاي ثانويه متنوعي با استفاده از کشت اين ويترو توليد مي کنند. اين متابوليت ها داراي فعاليت هاي زيستي متعددي از قبيل خواص ضدويروسي، ضدباکتري، ضدتوموري، ضدالتهابي و ضدپروتوزوآ مي باشند.
هدف: هدف از تحقيق حاضر مطالعه اثر ترميمي عصاره ريسه طبيعي و کشت شده و اجزاء همزيست (جلبک و قارچ به طور مجزا) اوسنئا آرتيکولاتا بر زخم هاي پوستي در شرايط اين ويوو مي باشد.
روش بررسي: نمونه هاي جمع آوري شده شسته و در سايه خشک شدند. ريسه و اجزاي همزيست گلسنگ (پس از جداسازي) به طور جداگانه کشت شدند. کروماتوگرافي لايه نازک براي ريسه طبيعي و ريسه کشت شده و اجزاي همزيست انجام گرفت. سپس عصاره متانولي ريسه ها و اجزاي کشت شده تهيه و اثر آن ها بر ترميم زخم بررسي شد.
نتايج: عصاره متانولي ريسه طبيعي داراي فقط اسنيک اسيد و کشت بافت ريسه داراي اسنيک اسيد و دو ترکيب ناشناس بودند. اجزاي همزيست فاقد اسنيک اسيد بودند. عصاره متانولي ريسه طبيعي و کالوس آن در روند بهبود زخم موثر بودند. آن ها اختلاف معني داري با ساير گروه هاي تحت درمان نشان دادند. در حالي که عصاره متانولي کالوس قارچ و جلبک بر روند ترميم زخم تاثيري نداشتند.
نتيجه گيري: تشکيل اسنيک اسيد بر پايه ارتباط فيزيولوژيک قارچ- جلبک مي باشد به همين دليل در اجزاء به طور جداگانه يافت نشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 114
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی