برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  13 , شماره  50 ; از صفحه 64 تا صفحه 72 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير مصرف جينکو بر ميزان استرس پرستاران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ساوه، دانشگاه علوم پزشکی ساوه، دانشکده پرستاری مامایی، گروه پرستاری
 
چکیده: 

مقدمه: با توجه به اينکه يکي از مسائل مهم در حوزه بهداشت روان پرستاران، مساله کاهش سطح استرس آنهاست، لذا يافتن راهکارهايي جهت کاهش سطح استرس در اين افراد ضروريست. جينکوبيلوبا يکي از گياهان دارويي است که عصاره آن طيف وسيعي از اثرات فارماکولوژيک دارد. لذا با توجه به تاثيرات مثبت جينکو بر عملکرد ذهني و رفتاري، پژوهش حاضر در نظر دارد تا تاثير مصرف جينکو را بر سطح استرس پرستاران بررسي کند.
روش بررسي: اين پژوهش از نوع کارآزمايي باليني دو گروهي متقاطع بوده که در آن پرستاران واجد شرايط با استفاده از روش نمونه گيري در دسترس، انتخاب شده و به طور تصادفي به اين پرستاران، دارو و دارونما داده شد. مقدار تجويز دارو و دارونما 40 ميلي گرم، دو بار در روز بود. بعد از دوره دو هفته اي مداخله، گروه آزمون و کنترل جابجا شدند.
نتايج: در اين مطالعه 62 پرستار به مدت 2 هفته قرص جينکو را مورد استفاده قرار دادند. جمع امتياز پرسشنامه استرس شغلي در گروه آزمون بعد از مداخله 40.15 با انحراف معيار 10.26 بود. جمع امتياز پرسشنامه استرس شغلي در گروه کنترل بعد از مداخله 34.55 با انحراف معيار 12 بود.
نتيجه گيري: با توجه به اينکه استرس در پرستاران مشکلاتي نظير کاهش کيفيت مراقبت از بيماران و نارضايتي از کار را به همراه دارد، انجام اقداماتي جهت کاهش اين مشکلات، ضروريست. با توجه به اينکه در اين پژوهش تاثير مثبت مصرف جينکو بر ميزان استرس پرستاران مشخص شد، لذا مي توان از آن در جهت روشي براي افزايش کيفيت زندگي پرستاران استفاده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

غفارزادگان، ر.، و سعیدی، م.، و ملک حسینی، ا.، و حکمت پو، د.، و غفارزادگان، ر.، و حاجی آقایی، ر. (1393). تاثیر مصرف جینکو بر میزان استرس پرستاران. گیاهان دارویی, 13(50), 64-72. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225723Vancouver : کپی

غفارزادگان رضوان، سعیدی مریم، ملک حسینی اعظم، حکمت پو داوود، غفارزادگان رضا، حاجی آقایی رضا. تاثیر مصرف جینکو بر میزان استرس پرستاران. گیاهان دارویی. 1393 [cited 2021April19];13(50):64-72. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225723IEEE : کپی

غفارزادگان، ر.، سعیدی، م.، ملک حسینی، ا.، حکمت پو، د.، غفارزادگان، ر.، حاجی آقایی، ر.، 1393. تاثیر مصرف جینکو بر میزان استرس پرستاران. گیاهان دارویی, [online] 13(50), pp.64-72. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225723. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 167 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی