برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1393 , دوره  11 , شماره  3 ; از صفحه 257 تا صفحه 270 .
 
عنوان مقاله: 

بانک خون بند ناف از ابتدا تاکنون

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، دانشکده تربیت مدرس و مدیر فنی بانک خون بند ناف رویان، تهران، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با افزايش جمعيت، توسعه درمان و دسترسي آسان به پزشک، همگي باعث افزايش تعداد مراجعه کننده به مراکز درماني گرديده و در اين راستا با گسترش علم پزشکي و شناخت بيماري ها و راه هاي درمان آن ها، پيشرفت هاي عظيمي حاصل گشته است. بيماري هايي که در گذشته فاقد درمان بودند، هم اکنون قابل درمان هستند. يکي از درمان هايي که توانست جان بسياري را نجات دهد پيوند مغز استخوان و به دنبال آن استفاده از خون بند ناف، به عنوان جايگزين مغز استخوان مي باشد. همين امر باعث تاسيس و گسترش بانک هاي بند ناف در کشورهاي مختلف گرديده است. در اين مطالعه، روند تاسيس بانک هاي بند ناف از تاسيس تاکنون و ضرورت بر حضور اين بانک ها مورد بررسي قرار گرفته است.
مواد و روش ها: مطالب اين مطالعه مروري، برگرفته از مقالات، سايت هاي درگير در جمع آوري، نگهداري و پيوند خون بند ناف و تجربيات نويسنده است.
يافته ها: گسترش بانک هاي خون بند ناف جهت توسعه مراکز پيوند و درمان بيماران از ضروريت هاي غير قابل انکار در نظام سلامت جامعه مي باشد.
نتيجه گيري: در جوامعي که دولت داراي توانايي تاسيس بانک عمومي خون بند ناف مي باشد و حمايت از آن را بر عهده مي گيرد، گسترش بانک هاي عمومي، بر توسعه بانک هاي خون بند ناف خصوصي ارجحيت دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 291
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی