برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  10 , شماره  38 ; از صفحه 29 تا صفحه 38 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي امکان استفاده از ساختار تشريحي و فراساختاري برگ در شناسايي و تفکيک بخشه ها وگونه هاي Silene (رويش يافته در شمال شرقي ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاداسلامی، واحد مشهد، گروه زیست شناسی، مشهد، ایران
 
چکیده: 
Silene متعلق به خانواده ميخک (Caryophyllaceae) با بيش از 700 گونه در جهان که از اين تعداد، 98 گونه و 14 زيرگونه از آن در ايران رويش دارند. با توجه به شناسايي دشوار گونه هاي جنس Silene بر اساس صفات مورفولوژي و عدم تفکيک آنها، از اين رو در تحقيق حاضر ساختار تشريحي برگ 10 گونه و زيرگونه متعلق به 4 بخش (Sclerocalycinae، Auriculatae، Melandriformes،Conoimorpha) که در مشهد و اطراف آن رويش دارند بررسي شده است. بدين منظور برش هاي عرضي برگ به ضخامت 12ميکرون تهيه و با سافرانين-فست گرين رنگ آميزي شد و اپيدرم تحتاني پس از جداسازي، با آبي متيلن رنگ آميزي شد و با ميکروسکوپ نوري در درشت نمايي 100 و 400 و 1000 و ميکروسکوپ الکتروني نگاره جهت اپيدرم فوقاني در درشت نمايي 500 و 1500 مطالعه شدند. ويژگي هاي آناتومي متنوعي مانند: نحوه قرارگيري مزوفيل، قطر مزوفيل هاي حفره اي و نردباني، وجود و عدم وجود کرک و شکل آن، تراکم و نوع روزنه، تعداد و شکل سلول هاي اپيدرمي جهت تفکيک گونه ها مورداستفاده قرار گرفت.نتايج نشان داد که تفاوت در ترتيب و فشردگي مزوفيل هاي نردباني و حفره اي در گونه هاي کرک دار و بدون کرک وجود دارد. همچنين در بخش هاي Sect.Conoimorpha و Sect. Melandriformes که گياهان يک ساله و دوساله اند نحوه قرارگيري مزوفيل، دورسي ونترال (پشتي شکمي) است درحالي که در بخشه هاي Sect. Auriculatae و Sect. Sclerocalycinae که گياهان چندساله اند، ايزولترالمي باشد. تيپ روزنه از نوع دياسايتيک و در برخي گونه ها هم دياسايتيک و هم آنيزوسايتيک است. در مطالعات ميکروسکوپ الکتروني نيز علاوه بر تيپ روزنه و شکل سلول هاي اپيدرمي، تفاوت هايي در شکل و تراکم کرک ها مشاهده شد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فتحی، ز.، و جعفری، آ. (1393). بررسی امکان استفاده از ساختار تشریحی و فراساختاری برگ در شناسایی و تفکیک بخشه ها وگونه های Silene (رویش یافته در شمال شرقی ایران). گیاه و زیست بوم, 10(38), 29-38. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225446Vancouver : کپی

فتحی زهرا، جعفری آذرنوش. بررسی امکان استفاده از ساختار تشریحی و فراساختاری برگ در شناسایی و تفکیک بخشه ها وگونه های Silene (رویش یافته در شمال شرقی ایران). گیاه و زیست بوم. 1393 [cited 2022January20];10(38):29-38. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225446IEEE : کپی

فتحی، ز.، جعفری، آ.، 1393. بررسی امکان استفاده از ساختار تشریحی و فراساختاری برگ در شناسایی و تفکیک بخشه ها وگونه های Silene (رویش یافته در شمال شرقی ایران). گیاه و زیست بوم, [online] 10(38), pp.29-38. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225446. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 70 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی