برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

خواص آنتي باکتريال و ضد چروک پارچه پنبه اي عمل شده با پلي کربوکسيليک اسيدها، کيتوسان و نانو نقره

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی نساجی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران جنوب، تهران، ایران
 
چکیده: 

کالاهاي پنبه اي، خواص منحصر به فردي نظير جذب آب، استحکام و مقاومت سايشي زياد دارند. و از مهمترين معايب آن ها تمايل به چين و چروک و ايجاد محيط مناسب براي رشد باکتري ها و قارچ ها مي باشد. بنابراين تکميل ضد ميکروب و ضد چروک شدن اين منسوجات اهميت زيادي دارد. يکي از اين تکميل ها اثر همزمان کيتوسان-نانو نقره بر روي کالاي پنبه اي مي باشد.
هدف از اين تحقيق بررسي تاثير کايتوان-نانو نقره بر روي رفتار سختي خمش و مدول خمش همراه با زاويه بازگشت پذيري از چروک و قابليت ضد باکتري بر روي باکتري اشرشيا کلي و استافيلوکوکوس اورئوس در منسوجات پنبه اي عمل شده با پلي کربوکسيليک اسيد ها مي باشد.
به همين منظور نمونه هاي پارچه با نانو ذرات نقره و کربوکسيليک اسيد و کيتوسان بصورت جداگانه و همزمان با روش
Pad-Dry عمل شده و تست آنتي باکتريال و دستگاههاي آزمون کننده بازگشت از چروک و استحکام سنجي و سختي خمش مورد ارزيابي قرار گرفتند. نتايج نشان داد که کاربرد همزمان پلي کربوکسيليک اسيد و نانو ذرات و کيتوسان بر رفتار بازگشت از چروک و اثر آنتي باکتريال نمونه هاي پنبه اي را در مقايسه با استفاده از هر يک از اين مواد به تنهايي بهبود مي بخشد. و با افزايش دماي پخت براي هر يک از اين مواد به تنهايي و با هم بر روي اثر ضد چروک و آنتي باکتريال را بهبود مي بخشد. اما قابليت استحکام تا حد پارگي با افزايش دماي پخت براي هر يک از اين مواد کاهش ميابد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خواجوی، ر.، و حسن خان، پ.، و ملک نیا، ل. (1390). خواص آنتی باکتریال و ضد چروک پارچه پنبه ای عمل شده با پلی کربوکسیلیک اسیدها, کیتوسان و نانو نقره. فناوری نساجی (علوم و تکنولوژی نساجی), 7(1), 71-80. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225130Vancouver : کپی

خواجوی رامین، حسن خان پویا، ملک نیا لاله. خواص آنتی باکتریال و ضد چروک پارچه پنبه ای عمل شده با پلی کربوکسیلیک اسیدها, کیتوسان و نانو نقره. فناوری نساجی (علوم و تکنولوژی نساجی). 1390 [cited 2021July25];7(1):71-80. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225130IEEE : کپی

خواجوی، ر.، حسن خان، پ.، ملک نیا، ل.، 1390. خواص آنتی باکتریال و ضد چروک پارچه پنبه ای عمل شده با پلی کربوکسیلیک اسیدها, کیتوسان و نانو نقره. فناوری نساجی (علوم و تکنولوژی نساجی), [online] 7(1), pp.71-80. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=225130. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 669 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی