برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر و دي 1392 , دوره  7 , شماره  5 ; از صفحه 73 تا صفحه 82 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي وضعيت استرس شديد شغلي و عوامل مرتبط با آن در رانندگان اتوبوس هاي حمل و نقل عمومي تهران، سال 1391

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: شغل رانندگي محدوده وسيعي از عوامل استرس زا را در برمي گيرد. اين پژوهش با هدف تعيين وضعيت استرس شديد شغلي و عوامل مرتبط با آن در بين رانندگان اتوبوس در سيستم حمل و نقل عمومي در شهر تهران انجام شد.
روش بررسي: اين مطالعه به روش توصيفي- تحليلي بر روي 388 نفر از رانندگان اتوبوس شهري تهران در سال 1391 انجام شد. نمونه ها به صورت تصادفي از 9 سامانه يا منطقه انتخاب شدند. براي بررسي روابط عوامل موثر بر استرس شديد از پرسشنامه اي با مشخصات دموگرافيک و اطلاعات رانندگي استفاده شد. تجزيه و تحليل داده ها با استفاده از آزمون هاي آماري رگرسيون لجستيک تک متغيره و چند متغيره صورت گرفت.
يافته ها: از کل افراد شرکت کننده در اين مطالعه،
31.7% اظهار داشتند در يک سال گذشته (يا در زمان انجام مطالعه) در حين کار استرس شديد داشته اند. همچنين متغيرهاي شيفت کاري و مسير اتوبوسراني به ترتيب باعث استرس 1.7 برابري در بين رانندگان عصر کار و چرخشي ماهانه نسبت به رانندگان صبح کار و 1.8 برابري رانندگان خطوط عادي نسبت به خطوط BRT شده بود. همچنين مصرف دارو و وجود بيماري، از عوامل موثر در ايجاد استرس 3.7 برابري در بين رانندگان بود.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان داد شيفت کاري و مسير اتوبوسراني، از جمله عوامل کاري موثر در بروز استرس شديد در بين رانندگان شرکت اتوبوسراني است. از طرفي، مصرف دارو و بيماري جسمي و روحي نيز مي تواند در افزايش استرس شديد در بين رانندگان موثر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

ورمزیار، س.، و مرتضوی، ب.، و حاجی زاده، ا.، و ارقامی، ش. (1392). بررسی وضعیت استرس شدید شغلی و عوامل مرتبط با آن در رانندگان اتوبوس های حمل و نقل عمومی تهران, سال 1391. مجله دانشگاه علوم پزشکی قم, 7(5), 73-82. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=224992Vancouver : کپی

ورمزیار سکینه، مرتضوی باقر، حاجی زاده ابراهیم، ارقامی شیرازه. بررسی وضعیت استرس شدید شغلی و عوامل مرتبط با آن در رانندگان اتوبوس های حمل و نقل عمومی تهران, سال 1391. مجله دانشگاه علوم پزشکی قم. 1392 [cited 2021April22];7(5):73-82. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=224992IEEE : کپی

ورمزیار، س.، مرتضوی، ب.، حاجی زاده، ا.، ارقامی، ش.، 1392. بررسی وضعیت استرس شدید شغلی و عوامل مرتبط با آن در رانندگان اتوبوس های حمل و نقل عمومی تهران, سال 1391. مجله دانشگاه علوم پزشکی قم, [online] 7(5), pp.73-82. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=224992. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 200 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی