برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تبيين نظري قاچاق کالاي ورودي و مديريت آن در کشورها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

ورود و يا خروج کالا در نماد غيرقانوني آن يعني قاچاق، چالش اساسي کشورهاي مبتلابه بوده و تاثيرات ژرفي را بر توليد و تجارت قانوني، سرمايه گذاري و اشتغال دارد و توسعه ملي را با رکورد مواجه مي نمايد. پديده قاچاق، جابجايي کالا يا خدمات به صورت غيرقانوني از يک مکان به مکان ديگر و يا ورود و خروج آن از مرزهاي يک کشور است.
مساله اين پژوهش اين است که چرا قاچاق کالا در يک واحد سياسي- فضايي (کشور) شکل مي گيرد و راه کارهاي مديريت آن چيست؟
نتايج تحقيق نشان مي دهد هر زمان نيازهاي شهروندان ساکن يک فضاي جغرافيايي از طريق مبادي رسمي و قانوني برطرف نگردد، عاملان قاچاق اقدام به نقل و انتقال کالا از مبادي غيررسمي و به صورت غيرقانوني مي نمايند. ريشه قاچاق در اين پژوهش ناظر بر ساختار اقتصادي کشور، اختلاف توسعه، اختلاف قيمت کالا در مبدا و مقصد و نيازهاي فضايي در کشورهاي مقصد کالا است. مراحل و فرايند قاچاق کالا از مبدا تا مقصد شامل توليدکننده، خريدار، قاچاقچي، عاملان و فاعلان، مباشران و هماهنگ کنندگان در مقصد، ابزار و لوازم حرکت کالا، بازار خريد، خريدار کالا در مقصد است. چهار مولفه سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي و نيز فضايي از عوامل توسعه دهنده قاچاق کالاي ورودي مي باشند. مديريت پديده قاچاق با اتکاء سه مرحله ريشه قاچاق، مراحل و فرايند قاچاق کالا از مبدا به مقصد و نيز مولفه هاي توسعه دهنده آن مورد ملاحظه قرار گيرد.
اين تحقيق از نوع بنيادي و نظري بوده و در شناخت ريشه هاي شکل گيري، چرخه توليد، توزيع و مصرف، عوامل تاثيرگذار بر توسعه آن و در نهايت الگوي نظري مديريت آن در کشورها است. منابع مورد استفاده نيز به روش کتابخانه اي و اسنادي گردآوري شده است
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 303
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی