برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي پدافند غيرعامل در مديريت شهري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکز
 
چکیده: 

پدافند غيرعامل از مهم ترين رويکردها و راهبردها در حوزه مديريت بحران شهري مي باشد، ايمني و امنيت از ديرباز تاکنون در برنامه ريزي و مديريت سکونتگاه هاي شهري مورد توجه بوده است. با نگاهي به ساختار و فضاي سياسي موجود و پارادايم هاي نظامي در فضاهاي شهري لازم به نظر مي رسد تا در بستر نگاهي جامع، اقدامات سيستم دفاع غيرعامل مورد توجه قرار گيرد تا افزايش توان و اقتدار نظام و کاهش آسيب پذيري هاي کالبدي و انساني از تجاوزات احتمالي، امکان وقوع يابد. در اين ميان، پدافند غيرعامل را نيز مجموعه اقدامات غيرمسلحانه اي مي دانند که موجب کاهش آسيب پذيري نيروي انساني، ساختمان ها و تاسيسات شهري و تجهيزات و شريان هاي شهري و منطقه اي در مقابل عمليات خصمانه و مخرب دشمن مي گردد. در اين راستا، بررسي پدافند غيرعامل و تحقق يکپارچگي، شناسايي عوامل موثر بر يکپارچگي و تفرق در مديريت شهري و پدافند غيرعامل ضروري است. در پژوهش حاضر، با استفاده از روش توصيفي و تحليلي و با بهره گيري از مطالعات کتابخانه اي و اسنادي، پس از تبيين اصول، اهداف و ملاحظات دفاع غيرعامل و تحليل رويکرد پدافند غيرعامل در مناطق شهري، نقش مديريت يکپاچه شهري (عوامل موثر بر يکپارچگي مديريت شهري در سطح سياستگذاري و تصميم گيري) در پدافند غيرعامل شهري مورد بررسي قرار گرفته است.
يافته هاي تحقيق نشان مي دهد، مديران شهري در بحث پدافند غيرعامل بايستي به گونه اي تلاش نمايند تا آمادگي لازم در جهت کاهش خسارات جاني و مالي به مقابله سريع و بهبود اوضاع تا سطح وضعيت عادي در سطح شهر در هنگام اضطرار فراهم آيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اخباری، م.، و احمدی مقدم، م. (1393). بررسی پدافند غیرعامل در مدیریت شهری. ژئوپلیتیک, 10(2 (پیاپی 34)), 36-69. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=224433Vancouver : کپی

اخباری محمد، احمدی مقدم محمدعلی. بررسی پدافند غیرعامل در مدیریت شهری. ژئوپلیتیک. 1393 [cited 2021July28];10(2 (پیاپی 34)):36-69. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=224433IEEE : کپی

اخباری، م.، احمدی مقدم، م.، 1393. بررسی پدافند غیرعامل در مدیریت شهری. ژئوپلیتیک, [online] 10(2 (پیاپی 34)), pp.36-69. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=224433. 

 
بازدید یکساله 2012 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی