برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  5 , شماره  2 ; از صفحه 15 تا صفحه 32 .
 
عنوان مقاله: 

شناسائي و رتبه بندي عوامل تاثيرگذار تعهد سازماني بر تسهيم دانش با رويکرد MCDM (مطالعه موردي: سازمان بيمه مرکزي ج.ا.ا)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

پژوهش حاضر به دنبال اين مي باشد که بررسي کند آيا عواملي که بر تعهد سازماني کارکنان بيمه مرکزي ج.ا.ا تاثيرگذار مي باشد بر تسهيم دانش در ميان اين کارکنان نيز تاثيرگذار است يا خير و مهمتر از همه اين عوامل موثر را شناسائي و رتبه بندي کند. روش پژوهش، باتوجه به ماهيت تحقيق توصيفي از نوع پيمايشي است. جامعه آماري اين پژوهش، کارکنان بيمه مرکزي ج.ا.ا هستند. نخست، با به کارگيري نظرخبرگان و کارشناسان و با استفاده از تکنيک دلفي، 16مولفه موثر بر تعهد سازماني کارکنان شناسائي گرديد و در 4 گروه عوامل سازماني/مديريتي، مرتبط با شغل، محيطي وفيزيکي، فردي دسته بندي گرديد و 4 عامل اعتماد، يادگيري، سيستم پاداش وفن آوري اطلاعات نيز به عنوان مولفه هاي تسهيم دانش مشخص گرديد.اين عوامل در نهايت با استفاده از تکنيک هاي FTOPSS DEMATEL-FAHP رتبه بندي شدند.
اين بررسي نشان دادکه در بين عوامل تعهد سازماني موثر بر تسهيم دانش، عوامل معيار سازماني (عدالت سازماني، سبک رهبري، رفتار تقدير از کارکنان و مديريت مشارکتي) و عوامل شغلي (امنيت شغلي، نداشتن تعارض و ابهام، علاقه به شغل و رضايت شغلي) به طور قطع در سيستم تاثير گذارند. همچنين عوامل فردي (مسووليت پذيري و داشتن تخصص تاثير گذار و نياز به موفقيت، وفاداري و پايبندي به اصول اعتقادي تاثير پذير) و عوامل فيزيکي (رابطه صميمانه کارمند و مدير و احساس ايمني و آسايش تاثير گذار و محترم بودن در کار تاثير پذير) و عامل سيستم پاداش (از معيارهاي تسهيم دانش) بينا بين قرار دارند که از نظر روابط علي و معلولي داراي اهميت کمتري هستند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

طباطبایی منزائی، س.، و مدیری، م.، و عسکری فهلیانی، س. (1393). شناسائی و رتبه بندی عوامل تاثیرگذار تعهد سازمانی بر تسهیم دانش با رویکرد MCDM (مطالعه موردی: سازمان بیمه مرکزی ج.ا.ا). مطالعات کمی در مدیریت, 5(2), 15-32. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=224202Vancouver : کپی

طباطبایی منزائی سیدولی، مدیری محمود، عسکری فهلیانی سمیه. شناسائی و رتبه بندی عوامل تاثیرگذار تعهد سازمانی بر تسهیم دانش با رویکرد MCDM (مطالعه موردی: سازمان بیمه مرکزی ج.ا.ا). مطالعات کمی در مدیریت. 1393 [cited 2021April17];5(2):15-32. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=224202IEEE : کپی

طباطبایی منزائی، س.، مدیری، م.، عسکری فهلیانی، س.، 1393. شناسائی و رتبه بندی عوامل تاثیرگذار تعهد سازمانی بر تسهیم دانش با رویکرد MCDM (مطالعه موردی: سازمان بیمه مرکزی ج.ا.ا). مطالعات کمی در مدیریت, [online] 5(2), pp.15-32. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=224202>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 149 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی