برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1392 , دوره  6 , شماره  12 ; از صفحه 51 تا صفحه 61 .
 
عنوان مقاله: 

ارتباط بين سبک هاي ترجيحي يادگيري و پيشرفت تحصيلي دانشجويان دانشکده پرستاري و مامايي زنجان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی زنجان، دانشکده پرستاری و مامایی زنجان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سبک يادگيري يکي از عوامل تاثيرگذار در پيشرفت تحصيلي است. از اين رو توجه به سبک يادگيري در يک نظام آموزشي موفق ضروري است. لذا مطالعه حاضر با هدف تعيين ارتباط بين سبک هاي يادگيري با ميانگين نمره پيشرفت تحصيلي دانشجويان دانشکده پرستاري و مامايي زنجان در سال 1392 انجام گرديد.
روش بررسي: در اين مطالعه همبستگي
208 نفر از دانشجوياني که حداقل يک ترم در دانشکده پرستاري و مامايي زنجان، مشغول به تحصيل بوده اند، به شکل تصادفي منظم انتخاب شدند. مقياس اصلاح شده سبک هاي يادگيري کلب 3.1 (ويرايش 2005) و پرسشنامه ويژگي هاي دموگرافيک جهت تکميل با رعايت توجهات اخلاقي در اختيار آن ها قرار گرفت. پس از جمع آوري داده ها، تجزيه و تحليل توصيفي و استنباطي بر روي داده ها انجام گرفت.
يافته ها: نتايج حکايت از اين داشت که بالاترين ميانگين مربوط به سبک يادگيري مفهوم سازي انتزاعي (
33.35±5.76) و پايين ترين ميانگين مربوط به تجربه عيني (26.16±6.22) بود. به عبارتي اکثر دانشجويان در اين بررسي، به ترتيب از سبک يادگيري جذب کننده و واگرا در يادگيري خود بهره مي برند. همچنين بين سبک و شيوه يادگيري آزمايشگري فعال و پيشرفت تحصيلي دانشجويان مورد بررسي ارتباط معنادار وجود دارد (r=0.136،P<0.05).
نتيجه گيري: از آنجايي که عمده سبک هاي يادگيري دانشجويان در اين مطالعه عبارت بودند از سبک هاي يادگيري جذب کننده و واگرا و با عنايت به وجود ارتباط معنادار بين سبک يادگيري و پيشرفت تحصيلي آن ها توصيه مي شود مدرسين ضمن توجه به اين مهم، از روش هاي عملي و دادن زمان و در گير کردن دانشجو در فعاليت هاي تحليلي و تشريحي در تدريس خود بهره گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 125
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی