برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  7 , شماره  13 ; از صفحه 16 تا صفحه 27 .
 
عنوان مقاله: 

کارآموزي در عرصه رشته بهداشت عمومي از ديدگاه دانشجويان و گروه آموزشي: يک پژوهش کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی مازندران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: دانش آموختگان رشته بهداشت عمومي پس از فراغت از تحصيل، کارشناس حرفه اي در نظام سلامت خواهند بود تا با قرار گرفتن کنار ساير کارکنان سلامت، مسووليت تامين، حفظ و ارتقاي سلامت جامعه را به عهده گيرند براي انجام اين مهم دانشجويان فوق بايد دانش و مهارت لازم را عمدتا در دوره کارآموزي، کسب نمايند، اين پژوهش با هدف بررسي واحد درسي کارآموزي رشته بهداشت عمومي از طريق کسب عميق ديدگاه هاي گروه آموزشي و دانشجويان مربوطه در دانشگاه علوم پزشکي مازندارن انجام گرفت.
روش بررسي: در اين پژوهش کيفي، نمونه گيري به شکل هدفمند از بين جامعه کارآموزان، فارغ التحصيلان و گروه آموزشي بهداشت عمومي در دانشکده بهداشت انجام شد و مصاحبه هايي به صورت نيمه ساختار يافته صورت گرفت. بنابراين نتايج حاصل از مصاحبه ها، ما را براي انتخاب نمونه بعدي راهنمايي کرده، به ترتيب نمونه هاي بعدي به دست آمدند تا جايي که ديگر ايده جديدي به دست نيامد، پس از گردآوري اطلاعات از نمونه ها به تعداد يازده نفر، يافته هاي پژوهش به روش آناليز محتوا، مورد تجزيه وتحليل قرار گرفتند.
يافته ها: از تجزيه و تحليل داده هاي پژوهش حاضر پنج درون مايه اصلي و تعدادي درون مايه فرعي حاصل شد. ارزيابي سرفصل هاي کارآموزي، انتظارات از کارآموزي، انگيزه دانشجويان از حضور در کارآموزي، پرورش مهارت هاي غيرفني و مديريت و برنامه ريزي کارآموزي از اين دسته اند.
نتيجه گيري: نتايج مطالعه نشان داد که ضعف برنامه ريزي منسجم عامل بروز مشکلات عمده در کارآموزي دانشجويان مي باشد، لذا لازم است مسوولان با برنامه هاي منسجم تر در جهت ارتقاي کيفيت کارآموزي گام بردارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پرویزراد، پ.، و رضائی، س. (1393). کارآموزی در عرصه رشته بهداشت عمومی از دیدگاه دانشجویان و گروه آموزشی: یک پژوهش کیفی. توسعه آموزش در علوم پزشکی, 7(13), 16-27. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=223798Vancouver : کپی

پرویزراد پیمان، رضائی سارا. کارآموزی در عرصه رشته بهداشت عمومی از دیدگاه دانشجویان و گروه آموزشی: یک پژوهش کیفی. توسعه آموزش در علوم پزشکی. 1393 [cited 2021October18];7(13):16-27. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=223798IEEE : کپی

پرویزراد، پ.، رضائی، س.، 1393. کارآموزی در عرصه رشته بهداشت عمومی از دیدگاه دانشجویان و گروه آموزشی: یک پژوهش کیفی. توسعه آموزش در علوم پزشکی, [online] 7(13), pp.16-27. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=223798. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1178 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی