برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تير 1393 , دوره  24 , شماره  114 ; از صفحه 140 تا صفحه 145 .
 
عنوان مقاله: 

فراواني عوارض حين و بعد از عمل جراحي کاروتيد اندارترکتومي در بيماران دچار تنگي شريان کاروتيد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه داخلی جراحی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد تاکستان، قزوین، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: درمان توصيه شده جهت بيماران دچار تنگي کاروتيد قابل توجه، آندارترکتومي کاروتيد از طريق جراحي مي باشد و نسبت به درمان دارويي در جلوگيري از سکته مغزي موثرتر مي باشد. هدف از اين تحقيق بررسي عوارض و مرگ و مير پس از آندارترکتومي شريان کاروتيد در بيماران دچار تنگي کاروتيد مي باشد.
مواد و روش ها: اين مطالعه توصيفي روي 138 بيمارکه در طول سال هاي 1387 تا 1391 تحت عمل جراحي آندارترکتومي شريان کاروتيد قرار گرفته بودند، انجام شد. جنس، سن، درصد و جهت تنگي، علت عمل و عوارض حين و بعداز عمل و هم چنين ميزان مرگ و مير بيماران جمع آوري و ثبت گرديد و با استفاده از نرم افزار
SPSS نسخه 16 آناليز گرديد.

يافته ها: از 138 بيمار جراحي شده 3 مورد مرگ مشاهده شد که 2 مورد به دليل کاهش سطح هوشياري و يک مورد به دليل ايست قلبي ايجاد شد. همچنين اين سه مورد مرگ در بيماران دچار سکته قلبي و داراي تنگي شريان شديد اتفاق افتاد. ميزان عوارض نيز 27.5 درصد (38 نفر) بود که 34 مورد مربوط به بيماران دچار تنگي شديد و 4 مورد نيز مربوط به تنگي متوسط بود. هم چنين 72 درصد عوارض در بيماراني ديده شد که به علت حوادث عروق مغزي بستري شده بودند. هم چنين ميزان عوارض و مرگ ومير در افراد داراي تنگي شديد شريان کاروتيد و بيماران داراي سکته مغزي حين بستري نسبت به بيماران ديگر بيش تر بود.
استنتاج: نتايج نشان داد که ميزان عوارض و مرگ و مير مشاهده شده در اين مطالعه در مقايسه با مطالعات ديگر در حد قابل قبولي مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 369
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی