برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين و روند تغييرات اميد به زندگي مردم شهرستان ساري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: يکي از موضوعات علم جمعيت شناسي که اغلب برنامه ريزي هاي توسعه اجتماعي- اقتصادي به آن نياز دارند، جدول عمر مي باشد. حاصل جدول عمر، اميد به زندگي مي باشد که روند تغييرات آن در طول زمان نتيجه اصلي عملکرد نظام سلامت را نششان مي دهد.
مواد و روش ها: اين مطالعه يک مطالعه توصيفي از نوع اپيدميولوژي بوده است. داده ها به روش مستقيم با استفاده از اطلاعات مرگ و مير (آمار موجود در مرکز بهداشت شهرستان ساري و جمعيت ثبتي در طي سال هاي 84 تا 89 جمع آوري شده است. اميد به زندگي با توجه به تهيه جدول جاري عمر به تفکيک جنس بر اساس ميزان مرگ و مير اختصاصي سني و احتمالات بقا در گروه هاي سني وتعداد جمعيت در طول سال هايش 84 تا 89 محاسبه گرديده است.
يافته ها: نتايج مطالعه نشان داد که بيش ترين اميد به زندگي براي مردان در سال 86 با 76.52 سال و بيش ترين اميد به زندگي براي زنان در سال 84 با 79.68 سال به دست آمد. اميد به زندگي زنان به طور معني داري از اميد به زندگي مردان بيش تر به دست آمد.
استنتاج: باتوجه به يافته ها تغييرات اميد به زندگي در طول 6 سال روندي افزايشي داشته است. بنابراين توجه به شاخص هاي سلامت در بدو تولد، سلامت روان و بهداشت در زنان، کاهش سوانح و غيره از معيارهاي افزايش اميد به زندگي مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

یزدانی چراتی، ج.، و خاکسار، ش.، و خسروی، ف.، و ذلیکانی، ل. (1393). تعیین و روند تغییرات امید به زندگی مردم شهرستان ساری. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), 24(111), 85-88. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=223489Vancouver : کپی

یزدانی چراتی جمشید، خاکسار شهربانو، خسروی فریده، ذلیکانی لیلا. تعیین و روند تغییرات امید به زندگی مردم شهرستان ساری. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه). 1393 [cited 2021July29];24(111):85-88. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=223489IEEE : کپی

یزدانی چراتی، ج.، خاکسار، ش.، خسروی، ف.، ذلیکانی، ل.، 1393. تعیین و روند تغییرات امید به زندگی مردم شهرستان ساری. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), [online] 24(111), pp.85-88. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=223489. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 166 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی