برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1392 , دوره  2 , شماره  4 ; از صفحه 366 تا صفحه 378 .
 
عنوان مقاله: 

معنويت در مراقبت سرطان: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: معنويت جنبه مهمي از مراقبت هاي بهداشتي است که در طول دهه هاي گذشته در پرستاري مطرح شده است؛ به نحوي که امروزه مراقبت معنوي به عنوان جزء جدايي ناپذير از پرستاري کل نگر پيشنهاد مي شود. اين مطالعه با هدف تبيين ادراک بيماران و پرستاران آنها از مفهوم معنويت در مراقبت سرطان انجام شد.
روش: در مطالعه ي حاضر با رويکرد تحليل محتواي کيفي به روش مرسوم، در بخش هاي انکولوژي بيمارستان هاي تبريز صورت گرفت. داده ها از طريق مصاحبه عميق نيمه ساختاريافته با 17 مشارکت کننده (10 بيمار و 7 پرستار)، به روش نمونه گيري هدفمند، جمع آوري و به طور هم زمان تحليل شد. استحکام داده ها توسط مشارکت کنندگان و کنترل خارجي تاييد گرديد.
يافته ها: مطالعه، به ظهور درون مايه اصلي به نام تعاملات معنويت افزا و سه درون مايه فرعي شامل «تعالي معنوي در مراقبت سرطان»، «موانع مراقبت معنوي» و «راهبردهاي مبتني بر مذهب» انجاميد. بيماران، سرطان را فرصتي براي اصلاح اعتقادات، نزديکي به خداوند و آگاهي از مرگ به عنوان تولدي ديگر مي دانستند. اگرچه پرستاران مهارت کمي در ارزيابي و پاسخ به نيازهاي معنوي بيماران داشتند و از حمايت سازمان و روحانيون در رويارويي با تنش معنوي بيماران برخوردار نبودند، ولي آنها با همدلي، مهرباني و گشاده رويي براي بيماران، منبع انرژي، شادي، اميد و قدرت بودند. بيماران و پرستاران از راهبردهايي مبتني بر اعتقادات ديني، براي تقويت بعد معنوي استفاده مي کردند.
نتيجه گيري: مراقبت معنوي مستلزم به کارگيري رويکردي بيمارمحور در ارتباط است. ارتباطي که در آن به اعتقادات معنوي و مذهبي بيماران به عنوان يک منبع ارزشمند سازگاري معنوي توجه و حس همدلي، اعتماد و شور و شعف به آن ها منتقل مي شود. براي کاستن از موانع، موضوعات مرتبط با مراقبت معنوي بايد در برنامه آموزشي پرستاري و برنامه هاي آموزش ضمن خدمت ادغام گردد و محيط مراقبتي براي انجام اعمال مذهبي تغيير يافته و از مشاورين معنوي و روحانيون براي کمک به بيماران و پرستاران در مقابله با تنش معنوي استفاده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 181
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی