برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان بقاي بيماران مبتلا به سرطان کولورکتال در استان يزد طي سال هاي 1390-1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: با توجه به افزايش ميزان بقاي سرطان کولورکتال در سال هاي اخير، اين مطالعه با هدف بررسي ميزان بقاي سرطان کولورکتال طي سال هاي 1390-1380 در استان يزد انجام شد تا علاوه بر به دست آوردن آماري دقيق، زمينه اي روشن براي برنامه ريزي مراقبتي و درماني لازم فراهم شود.
روش بررسي: در اين مطالعه توصيفي تحليلي 604 بيمار مبتلا به سرطان کولورکتال ثبت شده در مرکز ثبت سرطان استان يزد در فاصله سال هاي 1390-1380 وارد مطالعه شدند. با مراجعه به مرکز ثبت مرگ و يا تماس با خانواده آنها زمان مرگ آنها استخراج گرديد. داده هاي جمع آوري شده با روش کاپلان ماير تجزيه و تحليل شد.
نتايج: ميانگين سني افراد در زمان تشخيص سرطان 19.99±58.9 و ميانه سني 62 سال بود. ميزان بقاي يک، پنج و ده ساله آنها به ترتيب 72.2%، 50.1% و 39.8% بود. ميانگين و ميانه بقا به ترتيب 0.23±6.47 و 5 سال بود. در اين بررسي بين جنس و ميزان بقا رابطه معني داري وجود نداشت ولي ميزان بقا در افراد زير 50 سال به طور معني داري بيشتر از افراد بالاي 50 سال بود.
نتيجه گيري: با وجود پيشرفت هايي که در درمان سرطان کولورکتال در جهان و ايران به عمل آمده در اين مطالعه ميزان بقاي طولاني مدت آن کمتر از کشورهاي پيشرفته است. علت آن مي تواند تاخير در تشخيص يا درمان و پاسخ به درمان باشد که نيازمند مطالعات بيشتري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 113
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی