برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير استفاده از مکمل ويتامين E بر وضعيت متابوليک و سطح سرمي ليپوپروتئين a در بيماران ديابتي نوع 2

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تبریز، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دانشکده تغذیه، مرکز تحقیقات تغذیه
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ديابت نوع 2 از عوامل خطر مستقل بيماري هاي قلبي - عروقي محسوب مي شود. هدف مطالعه حاضر بررسي تاثير مکمل ويتامين E بر وضعيت متابوليک و سطح سرمي ليپوپروتئين a در بيماران ديابتي نوع 2 بود.
روش بررسي: در اين کارآزمايي باليني تصادفي کنترل دار دوسوکور،
83 بيمار (زن و مرد) مبتلا به ديابت نوع 2 به دو گروه مداخله و کنترل تقسيم شدند. گروه مداخله (n=42) روزانه مکمل ويتامين E به ميزان 400 واحد در روز و گروه کنترل (n=41)، دارونما را به مدت 8 هفته دريافت کردند. از هر يک از بيماران در ابتدا و پايان مطالعه، نمونه هاي خون ناشتا، اندازه گيري هاي تن سنجي و اطلاعات دريافت غذايي به دست آمد.
يافته ها: بعد از استفاده از مکمل ويتامين
E، سطوح سرمي ويتامين E و ويتامين E استاندارد شده با ليپيد در گروه مداخله به طور معني داري افزايش پيدا کرد (P<0.0001). در پايان مطالعه سطوح قندخون ناشتا در گروه مداخله در مقايسه با گروه کنترل کاهش معني داري (P=0.027) نشان داد. تغييرات در سطوح ليپيدهاي سرم، نمايه توده بدن و دريافت غذايي در هيچيک از دو گروه معني دار نبود.
نتيجه گيري: مکمل ياري ويتامين
E منجر به بهبود وضعيت ويتامين E سرم و بهبود کنترل گليسمي در بيماران ديابتي نوع 2 شد. مکمل ويتامين E در دوز و مدت به کار رفته تغييرات معني دار در ساير متغيرهاي مورد مطالعه ايجاد نکرد. انجام مطالعات بيشتر در خصوص اثرات احتمالي ويتامين E در کنترل متابوليک بيماران ديابتي نوع دو توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 156
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی