برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي علل و روش هاي درماني مختلف در خونريزي هاي شديد بعد از زايمان در 2 بيمارستان دانشگاهي مشهد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زنان و مامایی، مرکز تحقیقات اختلالات تخمک گذاری، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: خونريزي هاي بعد از زايمان، يکي از دلايل عمده مرگ و مير و عوارض مادري مي باشد که در صورت شناخت عوامل مستعد کننده آن و در صورت پيش بيني احتمال خونريزي، آمادگي قبلي و انجام مداخله طبي و جراحي صحيح و به موقع، مي توان به ميزان زيادي، مرگ و مير و عوارض مادري را کاهش داد. مطالعه حاضر با هدف بررسي علل خونريزي و روش هاي مختلف درماني جهت خونريزي بعد از زايمان انجام شد.
روش کار: در اين مطالعه توصيفي تحليلي و گذشته نگر، پرونده تمام بيماران زايمان کرده در 2 بيمارستان دانشگاهي مشهد در سال 89-1388 مورد بررسي قرار گرفت و زناني که نياز به تزريق خون و يا رزرو حداقل 2 واحد خون داشتند، وارد مطالعه شدند. سپس علل و عوامل مستعد کننده خونريزي، روش زايمان و روش هاي درماني کنترل خونريزي و عوارض مادري مورد بررسي قرار گرفت. داده ها پس از گردآوري با استفاده از نرم افزار آماري
SPSS (نسخه 14) مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. ميزان p کمتر از 0.05 معني دار در نظر گرفته شد.
يافته ها: از مجموع 21181 مورد زايمان، 248 نفر (
%11.8) به رزرو و يا تزريق خون نياز داشتند. علت خونريزي 138 نفر (%55.6) از افراد به دليل آتوني، 66 نفر (%26.6) رزيدو، 42 نفر (%16.9) پارگي ژنيتال و 2 نفر (%0.8) به دليل ميوم بود. روش ختم بارداري در 66 نفر (48%) از افراد به روش سزارين و در 71 نفر (52%) به روش زايمان طبيعي بود. روش هاي درماني استفاده شده بيشتر به صورت طبي و به صورت تجويز اکسي توسين، مترژن، ميزوپرستول، ماساژ دو دستي و روزيون بود و تنها 1 بيمار به استفاده از 10 روش طبي و جراحي جهت کنترل خونريزي نياز داشت. هيچ موردي از مرگ مادري به علت خونريزي شديد مشاهده نشد.
نتيجه گيري: روش هاي طبي و جراحي مختلفي براي کنترل خونريزي بعد از زايمان وجود دارد و در صورتي که اقدامات صحيح و به موقع انجام شود، نياز به روش هاي تهاجمي، عوارض و مرگ و مير مادر کاهش مي يابد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 121
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی