برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر آميگدالين بر درد ناشي از فرمالين در موش هاي سوري نر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* قزوین، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، دانشکده پزشکی، گروه فیزیولوژی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: آميگدالين ممکن است داراي آثار متابوليک و ضددرد باشد. در اين تحقيق اثر تزريق مزمن آميگدالين بر آستانه درد، وزن و قند خون موش هاي سوري بررسي گرديد.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي از آزمون فرمالين به عنوان مدل درد التهابي مزمن استفاده و
60 سر موش سوري نر (35-30 گرم وزن) به چهار دسته 15 تايي شامل گروه شاهد و گروه هاي آميگدالين 10، 25 و 50 ميلي گرم بر کيلوکرم تقسيم شدند. آميگدالين در سالين حل و روزانه به صورت درون صفاقي تزريق شد. گروه شاهد نيز يک هفته سالين دريافت کرد. بعد از آخرين تيمار، 40 ميکروليتر فرمالين 2.5 درصد به کف پاي راست هر موش تزريق و علايم درد (تعداد دفعات جمع کردن پوست پشت و ليسيدن محل تزريق) به مدت 60 دقيقه شمارش و ثبت شد. همچنين ميزان وزن قبل و بعد از آخرين تيمار با اميگدالين و قند خون نيز در انتهاي آزمايش اندازه گيري گرديد. ميانگين داده هاي حاصله با استفاده از آزمون آناليز واريانس يکطرفه ANOVA و تست تعقيبي توکي يا T زوجي مورد ارزيابي آماري قرار گرفت.
يافته ها: تزريق درون صفاقي غلظت هاي
10، 25 و 50 ميلي گرم / کيلوگرم آميگدالين در موش هاي سوري نر، درد القا شده توسط فرمالين را در يک روند وابسته به دوز در هر دو مرحله حاد و مزمن کاهش داد. آميگدالين در غلظت 50 ميلي گرم بر کيلوگرم علاوه بر مهار قوي درد، وزن حيوانات را نيز نسبت به قبل از تيمار کاهش بخشيد. تزريق مزمن آميگدالين فاقد تاثير بر ميزان طبيعي قند خون بود.
نتيجه گيري: تزريق مزمن درون صفاقي آميگدالين آستانه درد را در موش سوري افزايش داده، همچنين موجب کاهش وزن مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 58
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی