برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

جداسازي سلول هاي بنيادي مزانشيمي از بافت چربي و ريه موش BALB/c و مقايسه ايمونوفنوتايپ آن ها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه شاهد، مرکز تحقیقات تنظیم پاسخ‌های ایمنی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سلول هاي بنيادي به دليل توانايي تمايز به سلول هاي مختلف، تکثير و کشت نسبتا آسان و داشتن ويژگي هاي تعديل ايمني به عنوان منبعي اميدبخش براي ترميم بافتي هستند. با وجود تحقيقات وسيع بر روي فنوتايپ ايمني سلول هاي بنيادي مزانشيمي، نبود مارکر اختصاصي چالش هايي براي محققان در بر دارد. هدف از اين مطالعه جداسازي سلول هاي بنيادي مزانشيمي از بافت چربي و ريه و مقايسه بيان مارکرهاي پروتئيني در سطح اين سلول ها است.
روش بررسي: سلول هاي بنيادي مزانشيمي از ريه و بافت چربي موش جداسازي و کشت شدند. محيط هاي تمايزي اختصاصي براي بررسي هاي تمايزي به آن ها اضافه شد. در نهايت ميزان بيان آنتي ژن هاي سطحي با اضافه کردن آنتي بادي هاي مونوکلونال در دو جمعيت سلولي با روش فلوسيتومتري مورد مقايسه قرار گرفتند.
يافته ها: هر دو سلول بنيادي ساکن بافت به خوبي تکثير شدند و تمايز به استئوسيت و آديپوسيت در آن ها قابل مشاهده بود. همچنين سلول هاي بنيادي ريوي و بافت چربي داراي مارکرهاي
CD90، CD73 و CD105 بودند و از طرفي ديگر مارکرهاي CD34، CD45 و CD11b را بيان نمي کردند. در اين مطالعه سلول هاي بنيادي مزانشيمي ريوي داراي درصد پايين تري از مارکر CD105 را نسبت به سلول هاي بنيادي مزانشيمي بافت چربي بودند.
نتيجه گيري: سلول هاي بنيادي مزانشيمي از ريه جداسازي شدند و مشابه سلول هاي بنيادي مزانشيمي بافت چربي مارکرهاي شايع مرتبط با سلول هاي بنيادي مزانشيمي را بيان کردند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 156
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی