برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  4 , شماره  14 ; از صفحه 59 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

جداسازي و شناسايي گونه هاي قارچي توليد کننده فيتاز هاي خارج سلولي از آبهاي ساحلي درياي خزر به روش ITS- PCR

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* باشگاه پژوهشگران جوان، واحد تنکابن، دانشگاه آزاد اسلامی، تنکابن، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: درياچه خزر يکي از ارزشمندترين اکوسيستم هاي جهان و داراي تنوع بالايي از گونه هاي مختلف قارچي با قابليت توليد آنزيم مي باشد. فيتازها با کاربردهاي گسترده در صنايع از مهمترين آنزيم ها به شمار مي آيند. فيتاز با هيدروليز فيتيک اسيد و آزاد کردن فسفات غير آلي مشکلات عمده ايجاد شده در جيره غذايي حيوانات را از بين مي برد. هدف از انجام اين مطالعه جدا سازي و شناسايي گونه هاي قارچي توليد کننده فيتاز خارج سلولي از آب هاي سواحل درياچه خزر بود.
روش بررسي: نمونه هاي آب از سواحل غرب مازندران در فصل بهار سال 90 جمع آوري گرديد. نمونه ها روي محيط پوتيتو دکستروز آگار کشت شد و پس از جداسازي، مجددا ايزوله ها روي محيط
PSM آگار براي شناسايي ايزوله هاي توليد کننده فيتاز کشت شد. پس از استخراج DNA ايزوله هاي قارچي توليد کننده فيتاز از طريق تکثير ITS-5.8S rDNA و تعيين توالي شناسايي شد.
يافته ها: 6 گونه قارچي توليد کننده فيتاز خارج سلولي از آبهاي ساحلي درياي خزر شناسايي گرديد. از ميان آنها سه گونه قارچي
Aspergillus ochraceus, Aspergillus flavus و Penicillium olsonii فعاليت فيتازي بالاتري را نشان دادند. همچنين دو گونه جديد Discostroma tricellulare و Cladosporium gossypiicola به ترتيب با accession number JF811913 و JF811912 در GenBank مورد تائيد و ثبت قرار گرفت.
نتيجه گيري: به هرحال تمامي اين 6 گونه قارچي جدا شده در حقيقت جزء پاتوژنهاي گياهي هستند که از محيط به دريا راه يافته اند و به احتمال زياد داراي فعاليت فيتازي مناسب بر روي فيتات فسفرهاي گياهي هستند. با توجه به آلودگي درياي خزر به مقادير قابل توجهي از فيتيک اسيد و اثر مهاري آنها در زنجيره غذايي حيوانات، مي توان با توليد آنزيم فيتاز آلودگي هاي زيست محيطي را به حداقل کاهش داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 147
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی