6 SID.ir | بررسي پلي مورفيسم ژن سوپراکسيد ديسموتاز 1 و ارتباط آن با رتينوپاتي و نفروپاتي در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 در اهواز
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي پلي مورفيسم ژن سوپراکسيد ديسموتاز 1 و ارتباط آن با رتينوپاتي و نفروپاتي در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 در اهواز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ژنتیک، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: ديابت شايع ترين بيماري غدد درون ريز و يکي از شايع ترين بيماري هاي غير واگير دنيا است که سالانه افراد زيادي را درگير مي کند. جمعيت فراواني از افراد، از ابتلا به ديابت از نفروپاتي و رتينوپاتي ديابتي رنج مي برند. استرس هاي اکسيداتيو در بروز اين دو عارضه نقش به سزايي دارند. آنزيم سوپراکسيد ديسموتاز SOD) يا (Superoxide dismutase نقش عمده اي در سم زدايي گونه هاي فعال اکسيژن دارند. بنابراين، يک نقش محافظتي عليه نفروپاتي و رتينوپاتي ديابتي دارد. مطالعات مختلفي تاثير پلي مورفيسم هاي مختلف اين ژن را در بروز آسيب هاي بافتي افراد ديابتي آشکار کرده اند.
روش ها: در مطالعه حاضر، دو پلي مورفيسم تک نوکلئوتيدي در 145 نفر از افراد بيمار (گروه مورد) و 145 نفر از افراد سالم (گروه شاهد)، بررسي شد. نمونه هاي DNA بعد از جمع آوري نمونه خون افراد مورد و شاهد استخراج شد و پلي مورفيسم نمونه ها با به کارگيري روش PCR-RFLP (Polymerase chain reaction-Restriction fragment length polymorphism) مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: با بررسي پلي مورفيسم rs20704242 در افراد مورد و شاهد مبتلا به نفروپاتي، توزيع فراواني ژنوتيپي معني داري مشاهده شد (P=0.005 و x2=7.55). در حالي که در افراد مبتلا به رتينوپاتي ديابتي، توزيع اين پلي مورفيسم ارتباط معني داري نشان نداد. از آن جا که در پلي مورفيسم rs2234694، تمام افراد بيمار مورد مطالعه داراي ژنوتيپ AA بودند، بنابراين هيچ گونه آزمون آماري براي بررسي ارتباط بين اين پلي مورفيسم و نفروپاتي ديابتي و رتينوپاتي ديابتي قابل انجام نبود.
نتيجه گيري: توصيه مي شود افرادي که در مراحل اوليه ديابت شناسايي مي شوند، آزمايش بررسي مولکولي براي بررسي اين پلي مورفيسم انجام شود تا افراد مستعد به ابتلا به نفروپاتي ديابتي مشخص شوند و اقدامات درماني مناسب براي آن ها صورت گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 172
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی