برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مهر و آبان 1392 , دوره  56 , شماره  4 ; از صفحه 236 تا صفحه 242 .
 
عنوان مقاله: 

سونوگرافي به عنوان يک روش ثانويه در تاييد محل لوله تراشه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بیمارستان امام رضا (ع)، گروه طب اورژانس، مشهد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: اصلي ترين روش برقراري يک راه هوايي مقطعي و مطمئن انتوباسيون داخل تراشه است. توصيه مي شود علاوه بر ارزيابي باليني از يک روش ثانويه هم براي تاييد محل صحيح لوله تراشه پس از انتوباسيون استفاده شود. اخيرا مطرح شده که با سونوگرافي مي توان به صورت غير مستقيم لوله گذاري داخل تراشه را با مشاهده حرکت ديافراگم مورد ارزيابي قرار داد. هدف از اين مطالعه بررسي دقت سونوگرافي در تشخيص محل لوله تراشه بر اساس حرکات ديافراگم است تا شايد بتوان از آن به عنوان يک روش ثانويه براي تاييد محل لوله تراشه استفاده کرد.
روش مطالعه: اين مطالعه توصيفي مقطعي، به روش نمونه گيري مبتني بر هدف در سال 1391 در بيمارستان امام رضا مشهد انجام شد، بلافاصله پس از انتوباسيون هر بيمار در بخش اورژانس بيمارستان امام رضا (ع)، سونوگرافي براي ديدن حرکات ديافراگم با قرار دادن پروب در قسمت تحتاني قفسه سينه در سمت راست در محور ساژيتال و بين دوخط آگزيلاري قدامي و مياني انجام شد و پس از گزارش نتيجه آن، با گلايدوسکوپ و تحت ديد مستقيم مجددا محل لوله تراشه بررسي و نتايج با هم مقايسه شد. اطلاعات با نرم افزار SPSS تجزيه و تحليل شد.
نتايج: بيماران با ميانگين سني67.1±16.6 مورد بررسي قرار گرفتند. حساسيت و ويژگي سونوگرافي در تشخيص محل صحيح لوله تراشه به ترتيب 97% و 100% بود. ضريب توافقي کاپا بين سونوگرافي و گلايدوسکوپ در تشخيص محل لوله تراشه 0.713 بود که ميزان قابل قبولي است.
نتيجه گيري: سونوگرافي روشي سريع، دقيق و بي خطر در تشخيص محل صحيح لوله تراشه است و مي تواند به عنوان يک روش ثانويه در کنار ارزيابي باليني مورد استفاده قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

احمدی، ک.، و پیش بین، ا.، و رمضانی، م.، و ابراهیمی، م. (1392). سونوگرافی به عنوان یک روش ثانویه در تایید محل لوله تراشه. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد, 56(4), 236-242. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=221158Vancouver : کپی

احمدی کوروش، پیش بین الهام، رمضانی مهسان، ابراهیمی محسن. سونوگرافی به عنوان یک روش ثانویه در تایید محل لوله تراشه. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد. 1392 [cited 2021April12];56(4):236-242. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=221158IEEE : کپی

احمدی، ک.، پیش بین، ا.، رمضانی، م.، ابراهیمی، م.، 1392. سونوگرافی به عنوان یک روش ثانویه در تایید محل لوله تراشه. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد, [online] 56(4), pp.236-242. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=221158>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 99 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی