برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر و دي 1392 , دوره  17 , شماره  5 ; از صفحه 415 تا صفحه 422 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط ديابت بارداري با آپگار نوزادان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا، فسا، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: ديابت دوران بارداري مي تواند پيامدهاي مضري بر سلامت نوزادان داشته باشد. ازآنجا که اولين شاخص بررسي سلامت نوزادان سيستم آپگار مي باشد، لذا اين مطالعه با هدف بررسي ارتباط ديابت بارداري با آپگار نوزادان طراحي شد.
روش کار: مطالعه حاضر از نوع مطالعات مورد- شاهدي بوده است که 50 نوزاد از مادران مبتلا به ديابت بارداري و 100 نفر از نوزادان مادران سالم که طي سالهاي 84 تا 89 در بيمارستان حضرت ولي عصر شهرستان فسا متولد شده بودند، بر اساس معيارهاي مطالعه و به صورت تصادفي انتخاب شدند. گروههاي فوق از نظر سن حاملگي هماهنگ بوده و از نظر مشخصات جنيني و آپگار دقيقه يک و پنج تولد مورد مقايسه قرار گرفتند. آپگار نوزادان مادران سالم و مبتلا به ديابت بارداري با استفاده از آزمون تي مقايسه شد. با استفاده از رگرسيون چند متغيره رابطه آپگار نوزاد و ديابت بارداري پس از حذف اثر متغيرهاي مخدوش گر بررسي شد.
نتايج: ميانگين سن مادران مبتلا به ديابت بارداري
31.5±5.0 سال و گروه کنترل برابر با 27.6±6.3 سال بود. همچنين ميانگين سن حاملگي گروه مبتلا به ديابت بارداري 37.9±1.6 هفته و گروه کنترل برابر با 38.3±1.7 هفته بوده است. آپگار دقيقه اول نوزادان مادران با ديابت بارداري 8.6±0.6 و در مادران سالم 8.7±0.7 بود (P=0.157) اما آپگار دقيقه پنج در نوزادان مادران ديابتي 9.5±0.6 به طرز معني داري کمتر از آپگار نوزادان مادران سالم 9.8±0.4 بود (P=0.002) آناليز رگرسيوني نشان داد که تفاوت آپگار دقيقه 5 بين مادران گروه ديابت بارداري و گروه کنترل، تحت تاثير متغيرهاي مخدوشگر نبوده و تنها به دليل ابتلاي مادر به ديابت بارداري مي باشد.
نتيجه گيري: از آنجا که آپگار دقيقه پنجم در نوزادان مادران ديابتي به طرز معني داري کمتر از آپگار نوزادان مادران سالم است و افت شاخص آپگار به برخي از ناهنجاري ها و مشکلات در نوزادان منجر خواهد شد، لذا توجه هرچه بيشتر به نوزاداني که از مادران مبتلا به ديابت بارداري متولد مي شوند در جهت ارتقاي سلامت، مفيد خواهد بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 209
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی