برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1390 , دوره  8 , شماره  30 ; از صفحه 0 تا صفحه 0 .
 
عنوان مقاله: 

مثنوي هاي عطار و مثنوي مولوي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

«مثنوي هاي عطار»، پدري معنوي و الگويي عملي براي مثنوي مولوي به شمار مي رود. اين حکايت که عطار، يک مثنوي خود را به مولوي نوجوان هديه مي دهد، تمثيلي براي جانشيني و دست به دست دادن پرچم معنوي عرفان و تصوف عاشقانه ايراني و اسلامي، از مرشدي روحاني به شاگردي که آتش در سوختگان عالم زد، مي باشد. چنانکه اين پرچم را عطار از سنايي گرفته بود و به همين دليل مولوي گفته:
عطار روح بود و سنايي دو چشم او      ما از پي سنايي و عطار آمديم
انديشه ها و تمثيل هاي عطار در افکار عرفاني و قالب و محتواي مثنوي مولوي تاثيري روشن داشته است که در اين مقاله پس از بيان مشترکات اساسي آن دو، در بخش تعليمي، به استفاده مشترک از زبان ديوانگان و همچنين تاثيرهاي لفظي و مضموني و حکايت هاي مثنوي هاي عطار در مثنوي مولوي پرداخته و احصا نموده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

افراسیاب پور، ع. (1390). مثنوی های عطار و مثنوی مولوی. عرفان اسلامی (ادیان و عرفان), 8(30), 0-0. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=219906Vancouver : کپی

افراسیاب پور علی اکبر. مثنوی های عطار و مثنوی مولوی. عرفان اسلامی (ادیان و عرفان). 1390 [cited 2021June21];8(30):0-0. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=219906IEEE : کپی

افراسیاب پور، ع.، 1390. مثنوی های عطار و مثنوی مولوی. عرفان اسلامی (ادیان و عرفان), [online] 8(30), pp.0-0. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=219906. 

 
بازدید یکساله 964 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی