برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر افزايش مدت زمان تاريکي چرخه روشنايي-تاريکي بر سطح سرمي T3، T4 و TSH در موش صحرايي نر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پارازیتولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: تغييرهاي دوره نوري بر ترشح بسياري از هورمون ها موثر است. هدف از اين مطالعه، بررسي آثار دوره هاي مختلف تاريکي بر سطح سرمي هورمون هاي T3، T4 و TSH در موش هاي صحرايي نر است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي- آزمايشگاهي، 30 سر موش صحرايي نر نژاد ويستار به طور تصادفي به پنج گروه 6 سري شامل گروه شاهد (در معرض 12 ساعت روشنايي و
12 ساعت تاريکي) و گروه هاي در معرض 13، 15، 18 و 21 ساعت تاريکي در شبانه روز، تقسيم بندي شدند. پس از گذشت هشت هفته، نمونه خون از طريق خون گيري از قلب تهيه شد و پس از تهيه سرم، ميزان هورمون هاي T3، T4 و TSH با روش راديوايمونواسي اندازه گيري شد، درنهايت، داده ها با استفاده از آزمون آناليز واريانس يک طرفه تجزيه وتحليل شدند.
نتايج: سطح سرمي
T3 و T4 در گروه هاي در معرض 13 و 15 ساعت تاريکي در شبانه روز، نسبت به گروه شاهد به تغييري معنادار دچار نشده، اما در موش هاي در معرض 18 و 21 ساعت تاريکي، کاهشي معنادار يافت (p<0.05)، ازطرفي، سطح سرمي TSH در گروه هاي تجربي نسبت به گروه شاهد تفاوتي معنادار نداشت.
نتيجه گيري: يافته هاي اين پژوهش نشان مي دهند که افزايش طول مدت تاريکي مصنوعي به حداقل 50 درصد بيشتر از حد استاندارد، مي تواند سبب کاهش فعاليت غده تيروئيد و کاهش سطح سرمي هورمون هاي تيروييدي شود، بر اين مبنا، مي توان عامل تاريکي را يکي از عوامل احتمالي موثر در بروز کم کاري تيروئيد، مطرح کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 93
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی