برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  1 , شماره  4 ; از صفحه 33 تا صفحه 68 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير سرمايه اجتماعي و ابعاد آن بر کارآفريني زنان (مطالعه موردي، انجمن زنان مدير کارآفرين)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مدیریت رسانه و ارتباطات، دانشگاه پیام نور، ایران
 
چکیده: 

موضوع کارآفريني زنان امروزه يکي از موضوعات مهم و قابل توجه در حوزه مطالعات کارآفريني است. بيش تر مطالعات انجام گرفته در زمينه کارآفريني زنان متمرکز بر ويژگي هاي شخصيتي زنان کارآفرين و نيز محدوديت ها، موانع و چالش هاي پيش روي اين زنان بوده است و مي توان گفت ساختارهاي احاطه شده اجتماعي در اين ميان، به عنوان عاملي مهم، کمتر مورد توجه قرار گرفته است. لذا اين پژوهش به مطالعه نقش سرمايه اجتماعي در کارآفريني زنان پرداته است. هدف اصلي اين پژوهش عبارت است از بررسي تاثير سرمايه اجتماعي و ابعاد آن بر کارآفريني زنان. براي دستيابي به اين هدف، فرضيه اصلي به صورت تاثير سرمايه اجتماعي بر کارآفريني زنان تعريف شد. جامعه آماري اين پژوهش 61 نفر از زنان عضو انجمن زنان مدير کارآفرين است و داده هاي حاصله با استفاده از نرم افزار آماري Spss مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. هم چنين براي دستيابي به تحليل، تبيين و ارائه راهکار، حجم نمونه اي متشکل از 10 نفر از زنان کارآفرين انتخاب شد که پاسخ دهندگان و به پرسش هايي در قالب مصاحبه نيمه ساختار يافته پاسخ گفتند.
يافته هاي پژوهش حاکي از آن است که رابطه مثبت و معناداري ميان سرمايه اجتماعي و هر سه بعد آن (ساختاري، رابطه اي و شناختي) با کارآفريني زنان برقرار است و در بررسي اين که کدام يک از ابعاد سرمايه اجتماعي بيش ترين تاثير را بر کارآفريني زنان دارند، مشخص شد که در ميان ابعاد سرمايه اجتماعي، بعد ساختاري داراي بالاترين تاثير بر کارآفريني زنان است و پس از آن بعد شناختي قرار دارد و بعد رابطه اي داراي کمترين تاثير بر کارآفريني زنان است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ربیعی، ع.، و سرابی، س. (1392). بررسی تاثیر سرمایه اجتماعی و ابعاد آن بر کارآفرینی زنان (مطالعه موردی, انجمن زنان مدیر کارآفرین). مطالعات توسعه اجتماعی - فرهنگی, 1(4), 33-68. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=217981Vancouver : کپی

ربیعی علی، سرابی سولماز. بررسی تاثیر سرمایه اجتماعی و ابعاد آن بر کارآفرینی زنان (مطالعه موردی, انجمن زنان مدیر کارآفرین). مطالعات توسعه اجتماعی - فرهنگی. 1392 [cited 2021July24];1(4):33-68. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=217981IEEE : کپی

ربیعی، ع.، سرابی، س.، 1392. بررسی تاثیر سرمایه اجتماعی و ابعاد آن بر کارآفرینی زنان (مطالعه موردی, انجمن زنان مدیر کارآفرین). مطالعات توسعه اجتماعی - فرهنگی, [online] 1(4), pp.33-68. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=217981. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 382 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی