برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
فروردين 1393 , دوره  72 , شماره  1 ; از صفحه 27 تا صفحه 32 .
 
عنوان مقاله: 

جداسازي، تکثير و تعيين هويت سلول هاي بنيادي مزانشيمي مشتق از بافت چربي انسان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، گروه زیست شناسی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: فن آوري بافت چربي به دليل فراواني و دسترسي آسان طي روند ليپوساکشن، منبع ايده آلي براي تهيه سلول هاي بنيادي مزانشيمي و تهيه داربست هاي طبيعي فراهم مي آورد که موجب ترميم و بازسازي مناسب بافت صدمه ديده نسج نرم مي شوند. هدف اين مطالعه جداسازي و تکثير و شناسايي سلول هاي بنيادي از بافت چربي انساني است.
روش بررسي: براي انجام اين تحقيق نمونه بافت استريل چربي از نواحي شکم و پهلوي بيماران جوان تهيه شد. با کمک آنزيم کلاژناز و سانتريفوژ مکرر، سلول هاي بنيادي بافت چربي جداسازي و کشت داده شد. تکثير و چسبندگي سلول ها در کشت دوبعدي، شمارش سلولي با لام نئوبار انجام شد. سپس ماهيت سلول هاي بنيادي بافت چربي با به کارگيري روش فلوسايتومتري و بررسي مشخصات سطحي سلول ها و همچنين القاي تمايز سلول ها به بافت استخوان و غضروف انجام شد.
يافته ها: ماهيت مزانشيم بودن سلول ها، بر اساس بيان شاخص هاي
CD90, CD105, CD166 و عدم بيان شاخص هاي رده خون ساز نظير CD34, CD31, CD45 به وسيله تکنيک فلوسايتومتري تاييد شد. رنگ آميزي هاي هيستولوژيکي اختصاصي اليزارين رد و تولوييدن بلو به ترتيب تمايز سلول هاي بنيادي کاشته شده روي داربست را به سلول استئوسيت و غضروف تاييد نمود.
نتيجه گيري: هر چند در اين تحقيق به مقايسه قدرت تکثيري و تمايزي اين سلول ها در محيط داخل بدن پرداخته نشد، اما با توجه به نتايج ريخت شناسي، مطالعات فلوسايتومتري و تست هاي تمايزي به دست آمده مي توان چنين نتيجه گيري کرد که جداسازي سلول بنيادي بافت چربي به روش به کار رفته در اين مطالعه موفقيت آميز بوده است و اين سلول ها قابليت استفاده در ترميم بافتي را به روش پيوند خودي و يا غير خودي خواهند داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 391
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی