برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  61 , شماره  1 ; از صفحه 80 تا صفحه 89 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط آلل هاي HLA- DRB1,DQA1,DQB1 با بيماران سل ريوي به روش PCR-ssp

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه:بيماري سل گسترده ترين اپيدمي عفوني است كه دنياي امروز دچار آن است. تخمين زده مي شود كه يك سوم جمعيت دنيا با مايكوباكتريوم توبركلوزيس آلوده شده اند كه منجر به 10-8 ميليون مورد جديد سل و سه ميليون مرگ در سال در سراسر دنيا مي شود. مطالعات اپيدميولوژيك بيانگر اين است كه تركيب ژنتيكي بعضي از گروههاي نژادي ممكن است زمينه اي مساعد در ابتلا به عفونت و پيشرفت آن ايجاد كند.
مواد و روشها: در اين مطالعه كه بصورت تحليلي و به روش مورد - شاهد (Case - Control)  صورت گرفته است سعي شد تا نسبت به شناسايي فاكتورهاي ژنتيك مستعد كننده (و / يا محافظت كننده) در بيماران و افراد كنترل ايراني در ابتلا به بيماري سل اقدام گردد. بدين منظور تعداد 40 نفر بيمار سل ريوي خلط مثبت درمان شده يا در حال دريافت درمان به همراه 100 نفر شاهد فاقد بيماريهاي زمينه اي و نيز سل ريوي از نظر فراواني آلل هاي HLA class II-  (شامل HLA-DRB , DQA1,DQB1 ) به روش PCR-ssp براي اولين بار در ايران مورد مقايسه قرار گرفتند.
يافته ها: نتايج حاصله بيانگر نقش مستعد كننده آلل HLA-DQA1*0101 و نقش محافظت كننده آلل هاي, DQA1*0301 از لوكوس DQA1، نقش مستعد كننده آلل HLA-DRB1*07 و نيز نقش محافظت كننده آلل HLA-DRB*52 (كه يك public Antigen محسوب مي شود) از لوكوس P. value با DRBهاي اصلاح شده (pc) از نظر آماري معني دار مي باشد. در اين مطالعه از لوكوس DQB1 آلل محافظت كننده يا مستعد كننده آماري معني داري يافت نشد. همچنين تفاوت معني دار آماري هاپلوتيپي در گروه بيمار و شاهد بدست نيامد.
نتيجه گيري و توصيه ها: با توجه به نتايج بدست آمده آلل هاي HLA-DR/DQ مي توانند در ابتلا و يا مقاومت در برابر ابتلا و يا مقاومت در برابر ابتلا به بيماري نقش بارزي داشته باشند.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 108
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی