برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اخلاق محبت در آرا و انديشه هاي آيت الله جوادي آملي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

محبت و عشق از عناصر كليدي و زيربنايي در عرصه هاي معرفتي، اخلاقي و عرفاني است. از اين رو پژوهش درباره آن در همه ساحت هاي يادشده، مي تواند بخشي اصلي از مباحث زيربنايي يا روبنايي شمرده شود.
جايگاه محبت در عرصه اخلاق و رابطه عميق و تنگاتنگ آن با بخش هاي مختلف اخلاق و عرفان عملي، باعث مي شود پيوندي ناگسستني ميان اخلاق و عرفان از يك سو، و اخلاق و محبت و عشق از سوي ديگر، پديد آيد. عمق اين درهم تنيدگي تا جايي است كه محبت و عشق به شكوفايي و شكل گيري يك نظام اخلاقي مبتني بر محبت، منتهي شده است. اين نظام اخلاقي مبتني بر محبت و عشق كه «اخلاق محبت» خوانده مي-شود، از يك جهت، مباني كلامي و فلسفي خود را با عنصر محبت (محبت خدا) مرتبط مي داند؛ و از جهت ديگر، در پرتو اصل محبت و عشق، به مسائل فرعي و موضوعات متنوع اخلاقي مي پردازد.
در اين پژوهش بر آنيم كه با تكيه بر آرا و انديشه هاي استاد فرزانه، آيت الله جوادي آملي، اصول و مباني «اخلاق محبت» را بررسي و احصا نموده، جايگاه آن ها را در شاخصه دهي به يک ساختار نظام مند اخلاقي در مقايسه با ساير نظام هاي رايج و تعريف شده اخلاقي ترسيم نماييم. در نهايت، شاخصه اي مبنايي براي تمايز «اخلاق محبت» و ديگر نظام هاي اخلاقي به دست خواهيم داد. اهم اين اصول و مباني، در چهار گروه كلي «معرفتي و معرفت شناختي» ، «مبداشناختي» ،«انسان شناختي»، و «عملي و غايت شناختي» قرار مي گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 210
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی